10 думи, с които не трябва да се описваме

10 думи, с които не трябва да се описваме

10 думи, с които не трябва да се описваме

Ако приемем, че всеки човек е свой собствен пиар на пазара на труда и в живота и всички опитваме да пласираме себе си като професионалисти и интересни личности, трябва да знаем, че както в пиара, така и в ежедневното общуване, има някои думи, които не трябва да използваме. Те убиват рекламния ефект.

От този ъгъл може да се допълни темата за личния брандинг. В тази връзка авторът на американското списание Inc. Джеф Хейдън припомня, че силата на думите идва не само от смисъла им, но и от това кой ги изрича. „Замислете се, например, за думата „харизматичен”. Ако някой ме нарече харизматичен, ще бъда невероятно поласкан (и много изненадан). Но ако аз самият се нарека харизматичен, ще ме помислите за кретен, и с право”, казва той.

Хейдън представя списък от 10 думи, с които според него никога не трябва да се определяме пред другите. Трябва да полагаме усилия те да ни казват така. Само по този начин човек гради себе си като марка и привлича останалите към личността си, прави добро впечатление. 

10-те думи според него са следните:

1. „Щедър”. Както много други неща в живота, да те смятат за щедър се извоюва с постъпки и усилия. Качеството „щедрост” не се заявява гласно, смята Адам Грант, американски изследовател на щедростта.

2. „Скромен”. Истинската щедрост често се открива в хора, които са скромни. А истински скромните хора не се наричат скромни, просто защото са такива.

3. „Самодисциплиниран”. Всеки фокусиран и продуктивен човек открито признава, че се бори да бъде дисциплиниран. Защо? Трудно е винаги да сме в крак с всичко, което трябва да изпълним. Затова, да се рекламираме като самодисциплинирани, изглежда нелепо. 

4. „Страстен”. Страстта никога не се заявява гласно. Тя се изразява.

5. „Остроумен”. Често хората, които се самоопределят като такива, са непоносими.

6. „Съпричастен”. Състраданието е способност да разбираш другите, да се поставяш на тяхно място. Да казваш, че съчувстваш, е чудесно, но само да го казваш, без да предприемеш нещо, задвижен от тези споделени чувства, не е достатъчно.   

7. „Безстрашен”. Няма такива хора в реалния живот. Всеки се страхува от нещо.

8. „Целеустремен”. Това понятие се превърна в кодирана дума, зад която стои истината, че някой е груб, дразнещ, нелюбезен и се държи неуважително.

9. „Адаптивен”. Единственото сигурно в света е промяната. Налага се всички да се приспособяване. Не е хубаво да изтъкваме като собствено предимство нещо, с което се отличават всички хора, или пък нещо, което се предполага от нас.

10. „Независим”. Да си такъв наистина е страхотно, но за жалост мнозина днес се наричат така, щом се окаже, че са ужасни екипни играчи. Затова, по-добре да не се изтъкваме като независими. Просто да бъдем такива. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ