HydroHacks насърчава инженерите на утрешния ден

След успешните издания в София, инициативата HydroHacks, организирана от Фондацията за развитие на водния сектор, разшири обхвата си, като проведе събития в ПГСАГ „Ангел Попов“ – Велико Търново, ПГСАГ „Пеньо Пенев“ – Русе и Русенския университет „Ангел Кънчев“. Целта е да се ангажират бъдещите инженери с темата за дигитализацията във ВиК сектора и да се представят съвременните технологии, които трансформират индустрията.
BIM: Инструмент за цялостно управление на инфраструктурата
Във фокуса на събитията беше технологията Building Information Modeling (BIM), представена от инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика към Камарата на строителите в България и заместник-председател на Българска асоциация по водите, заедно със Спасен Никифоров, студент в Университета по архитектура, строителство и геодезия и стажант в „Райкомерс Конструкшън“ ЕАД.
Участниците се запознаха с прилагането на BIM като цялостен процес – от планиране и проектиране, през строителство, до управление и поддръжка на ВиК мрежите. Бяха демонстрирани процеси като дигитално заснемане на съществуваща инфраструктура, хидравличен анализ, симулации и откриване на инженерни конфликти още на етап проектиране. Представена беше и възможността за автоматично изчисляване на количествени сметки, логистична координация на строителството и използване на данни в реално време за ефективна поддръжка чрез цифрови близнаци и IoT сензори.
Интерактивност и ангажираност на участниците
Събитията включваха интерактивни елементи, като участниците имаха възможност да задават въпроси чрез платформата Slido и да участват в игра в Kahoot, която тестваше разбирането им по темите. Победителите получиха таблети reMarkable – инструмент, който ще улесни тяхната учебна и професионална подготовка.
Поглед към бъдещето
Инж. Благой Козарев подчерта значението на участието на младите специалисти в процеса на модернизация на сектора: „Водният сектор е изправен пред реални предизвикателства. Вашите умения и идеи ще бъдат решаващи за посоката, в която ще се развие инфраструктурата в страната през следващите десетилетия.“
Фондацията за развитие на водния сектор изказва благодарност на ръководствата на ПГСАГ „Ангел Попов“, ПГСАГ „Пеньо Пенев“ и Русенския университет „Ангел Кънчев“ за оказаното съдействие и съпричастност към мисията за популяризиране на технологичните възможности в сектора.
„HydroHacks продължава да създава реална връзка между теорията и практиката. Затова ще продължим да работим там, където бъдещето на сектора се формира – сред учениците и студентите. Мисията ни е ясна – да им дадем инструментите, с които да останат, да се развиват и да градят бъдещето на ВиК сектора тук, в България“, заяви в заключение инж. Благой Козарев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.