Как да се подготвите за телевизионно интервю

Как да се подготвите за телевизионно интервю

Шансът да се покажеш по телевизията дори за минути може да изстреля всяка кариера в небето. Другият вариант е просто нищо да не се случи.

Най-често хората от бизнеса – предприемачи, експерти – се показват в ТВ ефира в специализирани предавания, в които разговарят с водещ. С други думи, в интервюта. От този формат на телевизионен разговор може да се извлече много. С него се гради имидж, припомня в списание Entrepreneur Дори Кларк. Тя управлява собствена консултантска агенция за маркетинг в САЩ. Има опит и като пиар професионалист. Работила е като прессекретар за Робърт Рйич, когато се е кандидатирал за губернатор на щата Масачузетс. Освен това е била директор комуникации в Ню Хампшир на кандидат-президентската кампания на Хауард Дийн.

Ето какви са стратегиите, които е научила от професионалния си опит и препоръчва на всеки, на когото предстои участие в телевизионно интервю.

● Репетирайте отговорите на най-често задаваните ви въпроси. Има около 5, 10 въпроса, които ви задават всеки път, когато контактувате с медиите. Ако нямате опит в тези контакти, помислете какви биха били те. Може да са „Защо започнахте бизнеса си?“, „Как се случи това?“, нещо, свързано с биографията ви. Измислете добър отговор на всеки от тях и се научете да го казвате спокойно и уверено, дори да ви вдигнат от сън!

● „Познавай врага!“. Пример: През 2000 г. се случва популярен сред американските пиари провал на бившия президент на САЩ Джордж Буш младши. Той бил интервюиран от политическия журналист Анди Хилър, който започнал да го разпитва за имената на тогавашните световни лидери. Това бил „популярен куиз“ на Хилър. Той бил известен с това, че задава въпроси, с които изпитва общата култура на събеседниците си. Въпреки това, Буш младши се издънил. Неговото неумение да покаже отлична подготовка до днес се смята за провал на пиарите му в онзи момент. Ако били проучили добре журналиста, вероятно са щели да подготвят Буш за по-добро участие. Затова, експертите по комуникации съветват: когато се съгласите да участвате в интервю, проучете журналиста, който ще го проведе, дори да не е много известен. Може да става дума за едно бързо търсене в Google. То ще ви спести много тревоги впоследствие.

● Облечете се подходящо. Облеклото, подходящо за явяване пред камера, е различно от това, което може да си сложите, когато изнасяте публична реч. Не е достатъчно просто костюмът да ви стои добре и да сте спретнати. Избягвайте черното и бялото – често те изтъкват недостатъците на човека под прожекторите. Неслучайно толкова много политици се явяват на малкия екран с тъмносиньо сако, светло синя риза и червена вратовръзка. Понякога малкият декоративен акцент при дамите може да стои добре. Например брошка. Жените  трябва да ограничат бижутата си до съвсем дискретни накити с малки обеци, които да не разсейват вниманието на зрителя. По въпроса за подходящите за участие в ТВ ефира дрехи лесно може да се открие много литература, която в общи линии съветва едно и също.

● Придържайте се към това, което искате да кажете. В повечето ТВ интервюта ще имате много ограничено време, за да изкажете гледната си точка. Журналистът може да опита да ви ангажира с актуалните теми на деня, които би изглеждало адекватно да коментирате. Научете техниката „блокирай и премини“. Не е възпитано просто да игнорирате въпроса му, но може да отговорите по-кратко и елегантно да прехвърлите разговора към това, което искате да коментирате. Например „Повдигате интересен въпрос и съм съгласен/а, че биткойн регулацията е на хоризонта. Но това, което наскоро ми направи впечатление, че наистина интересува икономическите грамотните хора, е X, Y, Z...” С други думи, целта е да се блокира линията, към която насочва разговора интервюиращият и да се направи опит да се премине към това, което събеседникът желаете да спомене.

Успех!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ