Пълен контакт: Как марките използват татуировките в маркетинга (видео)
Татуировките отдавна не са признак на маргинализация, техни притежатели са хора на различна възраст, с различен социален статус и професии, а още преди около 20 години марките уловиха тату вайба и от време навреме се връщат към него. Как маркетинговата индустрия използва татуировките за популяризиране на марките, четете сега.
Тялото като носител на информация
Татуировката е начин за самоидентификация, възможност да покажете на света своята уникалност, да споделите своя мироглед, да почувствате принадлежност към определена общност, да уловите важен момент от живота си или пък просто да украсите собственото си тяло.
Рисунките по тялото са съпътствали човечеството през цялата му история и са изпълнявали различни функции: религиозни, културни, социални. Татуировките са били маркер за обозначаване на принадлежността към дадена нация (племе) и социална група, създавали са връзка между свещения свят и реалността и не на последно място са давали възможност за себеизразяване. Благодарение на татуировките, човешкото тяло се превръща в обект на изкуството и носител на определена сакрална информация.
В епохата на постмодернизма татуировката е интересна за маркетинга не само като феномен и акт на творчество. Тя се превръща в пълноценен инструмент, канал за популяризиране, художествена техника, средство за изображение и носител на различни послания. Ето как!
Тялото като доказателство
Може би един от най-известните случаи на използването на татуировки в рекламното творчество беше и все още е сътрудничеството между известния модел Zombie Boy (Рик Женест) и професионалната козметична марка Dermablend. Какъв по-добър начин да се покажат предимствата на фон дьо тена от това лицето и тялото на модела да бъдат покрити с татуировки, изобразяващи човешки скелет?!
През 2015 г. Dermablend повтори идеята, но с друга героиня. Във видеото Каролин разказва за историята на татуировките си и споделя опита си как използва грим за тяло, когато трябва да скрие татуировките си.
Взаимност
Ярък пример за колаборация, в която отново са намесени татуировките е този между британски музикант Ед Шийрън и прочутата марка за сосове Heinz. Като част от проекта на опаковката на най-продавания продукт на марката - доматения кетчуп се появиха прическата и очилата на певеца, познати на всички фенове. Съответно, на ръката на Ед Шийран се появи татуировка на логото на Heinz. Марката не спря дотук и пусна продукта Ed's - кетчуп с различни вкусове, както и видеоклип, в който певецът защитава привързаността си към любимия кетчуп дори под натиска на феновете на изисканата кухня.
Единството на различните
Momondo се обръща към дългогодишната холивудска традиция на постановките в жунра мюзикъл, когато телата на танцьорите в движение създават илюзията за различни фигури. Авторите на творбата обаче интерпретират тази традиция по нов начин и създават жива инсталация от 60 участници. Върху телата им беше "написано" послание към човечеството и такава мащабна акция даде началото на проекта "Част от света". В него взеха участие хора от различни страни - представители на различни вероизповедания и националности. Идеята на посланието на майстора на татуировки Мо Ганджи е много проста: въпреки различията си, всички ние сме едно цяло в природата.
Бащи и деца - това вече не е проблем?
"Времената се променят. И Twingo също", гласеше слоганът на рекламната кампания на Renault за 2012 г. А рекламата демонстрира и подходът при който свързването на поколенията с татуировка е възможно. Създателите на криейтива за тази реклама са вярвали, че малкият удобен автомобил за домакини и семейства със средни доходи може да бъде асоцииран с нещо нестандартно, необичайно. Освен това татуировката в съзнанието на аудиторията вече не е нещо забранено, тя вече може да бъде въведена в сценариите на рекламите с деца и родители и дори да покаже в известен смисъл приемствеността на поколенията.
Бодипозитив
Съвсем по-близо, 2019 г.: телата на жените вече не се разглеждат само като обекти - независимо дали обект на възхищение или на упрек. Dove създава кампанията ArmsUp, която насърчава жените да не се срамуват от подмишниците си. Окосмяването, стриите и татуировките (включително несполучливите), които преди са били скрити, сега могат да бъдат показвани без страх и комплекси. Новите стандарти за красота помагат да се погледне на женското тяло по друг начин и да не се крие това, което преди не се е смятало за норма. Тук татуировките подчертават уникалността на всяка жена, а следователно и нейната красота.
Да посочиш проблема
Рекламен клип на Unicef с участието на Дейвид Бекъм се вглежда в проблема с насилието над деца. Това е от най-ярките примери за социална реклама с участието на известни личности. Татуировките по тялото на футболиста оживяват и се превръщат в сцени на насилие - физическо или психическо. Unicef си поставя задачата да привлече вниманието към един сложен проблем, на който не всеки предпочита да обръща внимание. Средствата за ангажиране са тялото и татуировките, които сякаш говорят сами за себе си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.