500 писатели от цял свят се обявиха против следенето в интернет

500 писатели от цял свят се обявиха против следенето в интернет

Цветът на световната литература изпрати открито писмо до ООН с призив да се създаде международна харта, ограничаваща контрола на спецслужбите над личните комуникации в интернет, както и да се изработи световно законодателство за регулиране на гражданските права в мрежата. Сред инициаторите е и българският писател Илия Троянов.

Документът е подписан от 562 автори от 81 страни, сред които и петима Нобелови лауреати - Орхан Памук, Гюнтер Грас, Тумас Транстрьомер, Джон Максуел Кутси и Елфриде Йелинек. Сред подкрепилите с подписа си призив са и Умберто Еко, Том Стопард, Джулиан Барнс, Иън Макюън, Маргарет Етвуд и други.

Инициатори на петицията са писателите Юли Зее и Ева Меназе от Германия, българо-германският писател и преводач Илия Троянов, автор на романа "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", Йозеф Хаслингер от Австрия, Прия Базил от Великобритания и Изабел Коул от САЩ.

„ В последните месеци степента на масов надзор (б.р. в интернет) стана достояние на всички. С няколко движения на „мишката” държавата може да получи достъп дж вашите мобилни устройства, вашата поща, социалните мрежи и търсенията ви в интернет. Тя може да проследи всички ваши убеждения и, събирайки в сътрудничество с интернет-корпорациите цялата налична информация за вас, да превижда вашето поведение.”, се казва в писмото.

„Човекът под наблюдение вече не е свободен; общество под наблюдени не може да се смята за демократично”, се отбелязва още в позицията на писателите.

В заключение те настояват да се определи на законодателно ниво до каква степен и кой може да събира персонална информация за потребителите. Всеки потребител трябва да има право да знае как се използва и обработва събраната за него информация както и да може да изисква тя да бъде премахната, ако се използва незаконно, смятат още участниците в подписката.

„Призоваваме ООН да признае важността на защитата на гражданските права в дигиталната епоха и да създаде международно законодателство за дигиталните права”, се казва още в писмото. Пълният текст на петицията е публикуван на сайта  Change.org.

Реакцията на писателите идва ден след като осем големи технологични компании също се обявиха против следенето и подслушването в интернет.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул