6 държави създават 60% от въглеродните емисии в света

6 държави създават 60% от въглеродните емисии в света

Китай, САЩ, Индия, Русия, Япония и Германия произвеждат 60% от въглеродните емисии на планетата, посочва в материал "Асошиейтед прес".

Само Китай и САЩ са най-големите замърсители, с две трети от всички парникови газове, изпускани в света. Бъдещето ни ще зависи от действията на тези страни във връзка с газовете, които причиняват глобалното затопляне, отбелязват наблюдателите на АП.

Държавата най-голям замърсител остава Китай. Тя бълва годишно 30% от глобалните емисии от въглероден диоксид - близо два пъти повече от Съединените щати. Още през 2006 г. азиатският икономически гигант надмина Щатите и си завоюва непрестижната титла на водещ замърсител на планетата. През 2013 г. страната с население 1,36 млрд. души е изпуснала 11 млрд. тона въглеродни емисии в атмосферата. 

Американското правителство прогнозира, че Китай ще удвои количеството CO2, произлизащо от нея, до 2040 г. Основно това се дължи на масивната употреба на изкопеами горива за индустриите на енергетиката и производството на стомана. Доскоро Китай се съпротивяваше да постави допустим праг на емисиите, произвеждани от компаниите й, но миналия месец имаше промяна в политиките й, след като подписа сделка с Вашингтон да рамкира ограничения на производството на парникови газове до 2030 г. Седмица по-късно китайският кабинет съобщи, че поставя за цел до 2020 г. употребата на въглища да бъде 62% от енергийния микс на страната. 

Въпреки че е с политическо значение, договорът между Китай и САЩ не се очаква да окаже чувствителна разлика в глобалната температура. 

САЩ пък така и не се обвързаха с международен договор за намаляване на замърсяването. Но твърдят, че полагат усилия в тази насока. Администрацията на Обама се ангажира да намали въглеродния диоксид от икономиката на страната до 17% между 2005 и 2020 г. Въпреки това замърсяването от нея се покачва, докато Америка излиза от кризата. Белият дом се зарече в сделката с Китай да удвои темпото на намаляване на емисиите, свеждайки ги до 26%. За сравнение, през 2005 г. те бяха 28%. През 2013 г. САЩ са произвели 5,8 млрд. тона въглероден диоксид при население от 316 млн. души.

Третият най-голям замърсител в света е Индия, следвана от Русия, Япония и Германия. Индия е изпуснала 2,6 млрд. тона емисии през 2013 г. при население от 1,2 млрд. души, докато в Русия емисиите за 2013 г. са били 2 млрд. при 143,5 млн. руснаци. Очаква се индийското правителство да си постави нови цели за овладяване на замърсяването по време на предстояща визита на американския президент Барак Обама през януари 2015 г.

В Русия замърсяването е сериозно, но все пак то е едва 35% от обема му преди 1990 г. и Съветския съюз. Страната подписа протокола от Киото през 1997 г. и си поставя за цел през 2020 г. да подобри енергийната си ефективност с 40% и употребата на възобновяема енергия в нея да достигне 4,5% от общата енергийна консумация. 

Тройният катаклизъм в Япония - земетресението от 9 по Рихтер през 2011 г. и последвалите го цунами и авария на атомната централа "Фукушима-1", наложиха на Япония драстично да промени плановете си за снижаване на въглеродното замърсяване. Най-новото от страната е, че наложи въглероден данък на емисиите от изкопаеми горива и продължава да работи по проектите си за увеличаване на употребата на възобновяема енергия и енергийна ефективност. През 2013 г. имаше 1,4 млрд. тона емисии при 127 млн. души население. През януари 2014 г. японските власти се ангажираха да намалят с 3,8% емисиите от 2005 до 2020 г.

Германия пък успя да надмине целта от 21% спад на парниковите газове, за която сключи споразумение в Киото през 1997 г. Емисиите й са 25% по-малко спрямо нивата им от 90-те години. За да се справи със задачата, поставена й от Европейския съюз, тя трябва да ги понижи 40% до 2020 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ