92 жестоко убити в Сирия

92 жестоко убити в Сирия

„Брутална трагедия” се разигра в Централна Сирия, според думите на ръководителя на наблюдателната мисия на ООН генерал Роберт Моод. 92 души, сред които 32 деца, са загинали в масивен артилерийски обстрел от правителствени войски на сирийския град Хула, съобщиха наблюдателите на ООН.

Вече 15 месеца Сирия стене под жестокостите, следствие на въстанието на несъгласните с властта, но трагедията в Хула е една от най-страшните касапници, случили се досега, алармират експертите. Бунтовниците от Свободната сирийска армия заявиха, че няма повече да спазват примирието, постигнато с посредничеството на пратеника на ООН Кофи Анан, ако Обединените нации не предприемат спешни мерки за спиране на насилието.

Светът незабавно осъди кървавите сблъсъци в Хула. България също излезе с официално изявление на министъра на външните работи Николай Младенов.

„Потресени сме от информациите за над 90 жертви на сирийската армия, сред които и много деца, при опита на режима да смаже протеста на своите сънародници. По този повод настояваме Франция спешно да свика групата "Приятели на сирийския народ", за което страните се договориха по принцип на последната среща в Истанбул", се посочва в изявлението.

„Повече от една година след началото на репресиите, не можем да останем безучастни на фона на убийствата и терора. България подкрепя усилията на Кофи Анан, като същевременно сме наясно, че неговата мисия може да има успех само с ясен времеви хоризонт и продължаваща подкрепа от международната общност”, допълва Младенов в изявлението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма