Африка остава без квалифицирана работна ръка

Африка остава без квалифицирана работна ръка

Африка остава без квалифицирана работна ръка

Високопоставен служител от здравното министерство на Зимбабве обяви през ноември миналата година, че над 4000 квалифицирани служители - лекари, медицински сестри и други здравни работници - са емигрирали, за да работят в чужбина. 

Тази цифра обхваща 1700 добре обучени медицински сестри, напуснали работа през 2021 г. и други 900, които са го направили миналата година. Секторът е в криза и свидетелство за това е фактът, че през юни 2022 г. той бе обхванат от голяма стачка с искане заплатите да се изплащат в щатски долари вместо в зимбабвийски долари, тъй като местната валута продължава да се обезценява заради инфлацията, пише италианското издание "Интернационале".

В момента по данни на Световната здравна организация (СЗО) правителството в Хараре изпитва трудности да поддържа здравното обслужване в страната, още повече с оглед на увеличаването на населението. Зимбабве е една от страните с ниски доходи, в която броят на здравните работници е под 23 на 10 000 жители. Този праг се смята за критичен от СЗО и под него не е възможно да се предоставят жизненоважни здравни услуги

Много от специалистите от африканската страна, заминали за чужбина, са намерили работа във Великобритания, която макар и да няма проблеми с развитието, също страда от недостиг на квалифициран персонал, допълва БТА. Проблемът с напускането на медицински сестри засяга отблизо и Кения, както твърди журналистката Бети Гучу в статия в платформата "Елефънт". Заплатите, предлагани от клиниките и специализираните домове за грижи в САЩ, Канада, Австралия, Ирландия и Великобритания са значително по-апетитни, отколкото тези, които квалифицираните специалисти биха могли да получат в родните си страни. 

По тази причина напускането се превръща в най-разумния избор, въпреки че означава сериозно, дори кризисно отслабване на местното здравеопазване. От 90 000 кенийци, които работят в САЩ, над една четвърт са медицински сестри. 

Нигерийският журналист Аану Адеойе написа във в. "Файненшъл таймс", че Великобритания наред с Канада е истинско "Ел Дорадо за младите нигерийци", още една африканска страна, от която е налице изтичане на мозъци. Този феномен засяга най-вече образованите млади хора от средната класа, за които емигрирането в чужбина в търсене на работа (основно в англоезичните страни) е една от основните грижи. През 2019 г. проучване на американския изследователски център "Пю" (Pew) показа, че 45 на сто от възрастните нигерийци са планирали да емигрират в рамките на пет години. Това е най-високият процент в цял свят. 

Причините за този избор биха могли да са много, но най-напред се нареждат несигурността и широко разпространената престъпност в Нигерия. Според данните на британското вътрешно министерство през 2021 г. са били издадени почти 16 000 визи на нигерийски граждани за "квалифицирани служители", сред които лекари, медицински сестри, инженери в областта на информационните технологии и бизнес консултанти. Германия също е популярна дестинация за висококвалифицираните нигерийци. "Ако хвърлите камък в Берлин, рискувате да ударите нигерийски софтуерен инженер", цитира Адеойе, шега, която циркулира след берлинските специалисти в областта на информационните технологии.

Публикуваното през лятото на 2022 г. проучване за младите хора в Африка на южноафриканската фондация на семейство Ичиковиц потвърждава тази тенденция. То е проведено сред 4500 младежи на възраст между 18 и 24 години от 15 различни африкански страни. Най-оптимистично настроени за бъдещето на страните си са били младежите от Руанда, Гана и Уганда, а най-голям песимизъм са демонстрирали нигерийците (според 95 на сто от интервюираните страната им върви в грешна посока), следвани от замбийците и кенийците. Причините за емиграцията са свързани най-вече с икономическите и образователни възможности  в чужбина.

Същото проучване, проведено преди пандемията, е дало съвсем различни резултати. По-голямата част от интервюираните биха искали да останат в родните си страни и да устроят живота си там. Ситуацията се е променила с КОВИД-19 и многобройните социално-икономически последствия от пандемията. Към днешна дата мнозина от младите хора в Африка биха искали да се установят в Европа, САЩ или Южна Африка, която е смятана за "Свещения Граал" от младежите на континента. Това обаче не се отнася за самите граждани на Южна Африка, които също искат да напуснат страната и да си потърсят работа на друго място. 

Да се спре заминаването на младите хора от континента е от фундаментално значение за всички и с оглед на това, че се очаква през 2030 г. 42 на сто от младите хора в света да се родят в Африка. От ключова важност за развитието на континента е тези млади хора да си останат "у дома". Сенегал се опитва да направи именно това, пише в. "Монд", цитирайки думите на президента Маки Сал. 

"Нужни са ни инженери, техници и квалифицирани работници, тъй като страната ни е в стадий на изграждане и ни трябват най-добрите мозъци", заяви той. Правителството в Дакар е създало подготвителни класове в големите училища (институти за висше образование по модела на френските), специализирани в природни науки. Целта е да се избегне дори най-младите студенти, които все още не са се ориентирали накъде да поемат, да завършат образованието си в чужбина. В същото време стипендиите за обучение в чужбина също са били орязани.

Френският вестник припомня случая с Диари Соу, сенегалската студентка, учила в елитен парижки лицей благодарение на стипендия на правителството за много надарени ученици. Тя обаче изчезва в началото на 2022 г., за да избяга от прекомерния натиск, на който е била подложена.

Има обаче и такива, които се завръщат в Африка. Журналистът Аану Адеойе разказва, че се е върнал в Нигерия и по-точно в Лагос, отказвайки се от простотата на живота в европейски мегаполис, за да се озове сред адския трафик и напълно сам, тъй като всичките му приятели са в чужбина. Според него обаче Нигерия и в частност Лагос имат своето очарование и могат да предложат възможности. Най-вече за тези, занимаващи се с журналистика като него и са в постоянно търсене на нови истории, които да разкажат. Въпросът е обаче дали и емигрантите с други професии могат да намерят поле за изява и това се отнася не само за Нигерия, а за цяла Африка.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ