Ангела Меркел защити връзките с Русия и блокирането на Украйна за НАТО
Бившият германски канцлер Ангела Меркел заяви пред Би Би Си, че сключените от нея газови сделки с Русия са имали за цел да подпомогнат германските фирми и да запазят мира с Москва.
Тя също така настоя, че войната с Украйна е щяла да започне по-рано, ако не е блокирала влизането на Киев в НАТО през 2008 г.
Ангела Меркел ръководи Германия в продължение на 16 години. Тя беше на поста си по време на финансовата криза, мигрантската криза от 2015 г. и нахлуването на Русия в Украйна през 2014 г.
Беше ли тя твърде мека към Москва? Твърде бавна в оказването на помощ на Киев? Ако тя не беше блокирала членството на Украйна в НАТО през 2008 г., сега щеше ли да има война там?
В разговор с Би Би Си в Берлин Меркел е категорична в защитата си за времето, в което е била на поста.
Тя казва, че според нея войната в Украйна щеше да започне по-рано и вероятно щеше да бъде по-тежка, ако Киев беше започнал пътя към членство в НАТО през 2008 г.
„Щяхме да станем свидетели на военен конфликт още по-рано. Беше ми напълно ясно, че президентът Путин нямаше да стои безучастно и да гледа как Украйна се присъединява към НАТО.
„И тогава Украйна като държава със сигурност нямаше да е толкова подготвена, колкото през февруари 2022 г.“
Президентът на Украйна Володимир Зеленски не е съгласен с това.
Той описва решението на Меркел за НАТО, подкрепено от тогавашния френски президент Никола Саркози, като явна „грешна преценка“, която окуражи Русия.
Откакто се оттегли от политиката преди три години, Меркел рядко се появява и дава интервюта, но сега изразява загриженост относно подновените заплахи на Владимир Путин за използване на ядрени оръжия.
Двамата лидери се опознаха добре в продължение на две десетилетия.
„Трябва да направим всичко възможно, за да предотвратим използването на ядрени оръжия“, казва бившият германски канцлер.
„За щастие, Китай също говори за това преди известно време. Не бива да се парализираме от страх, но също така трябва да признаем, че Русия е най-голямата, или заедно със САЩ, една от двете най-големи ядрени сили в света“, казва Меркел и допълва: „Потенциалът е плашещ.“
Въпреки че се радваше на висока популярност през по-голямата част от времето си на поста, г-жа Меркел сега се намира в отбранителна позиция, отбелязва BBC.
Тя току-що публикува мемоарите си, озаглавени Свобода. И времето на публикуването е интересно, допълва изданието.
Тя твърди, че е направила всичко по силите си, за да осигури мирни средства за сътрудничество с Русия.
Всъщност, Путин започна пълномащабната си инвазия в Украйна само няколко месеца след като тя напусна поста си.
Това предизвика задълбочен преглед в Европа на енергийните политики, дипломацията с Русия, както и на политиките за миграция, които бяха станали норма по времето на г-жа Меркел.
Като ръководител на най-голямата икономика в Европа, тя беше, както казва бившият италиански премиер Матео Ренци, фактическият лидер на Европа - „шефът на Европейския съюз“.
„Спомняте ли си, когато [бившият държавен секретар на САЩ] Хенри Кисинджър казваше: ‘Какъв е телефонният номер на Европа?’“, казва той. „Моят отговор беше: ясно, мобилният номер на Ангела Меркел.“
Той добавя, че когато се оценява наследството на Меркел – по отношение на Русия и други въпроси – е важно да се помнят нормите на времето.
„Не може да се обвинява Ангела за отношенията с Русия,“ казва той.
„През 2005-2006 г. [те] бяха цел на всички в Европа, не само на Ангела Меркел.“
При управлението на Меркел Германия и енергоемките ѝ големи индустрии станаха зависими от Москва. Германия изгради два газопровода, директно свързани с Русия.
Президентът Зеленски описа този евтин газ като геополитически инструмент на Кремъл.
Меркел заявява пред BBC, че е имала две причини за подкрепата на газопроводите: интересите на германския бизнес, но и поддържането на мирни връзки с Русия.
Съюзниците ѝ от ЕС и НАТО в Източна Европа категорично не са били съгласни с нея.
Полският депутат Радослав Фогел казва, че парите от германския газ са напълнили военната хазна на Русия – използвана за финансиране на инвазията в Украйна.
Меркел настоява, че е опитвала да ограничи руските атаки срещу Украйна чрез дипломация и преговори, които – признава тя – в крайна сметка са се провалили.
Германската индустрия е непропорционално засегната от санкциите върху руската енергия. Принудена да търси други доставчици, страната сега купува скъп втечнен природен газ (LNG). Бизнесът твърди, че е съсипан от разходите.
Една нова ера в отношенията на Европа с Русия „за съжаление“ започна след пълномащабната инвазия в Украйна, казва Меркел.
Днес министрите на отбраната на Великобритания, Франция, Германия, Полша и Италия ще се срещнат, за да обсъдят влошаващата се ситуация на фронтовата линия в Украйна.
По повод твърденията, че нейните политики от 2015 г. са допринесли за подема на антимиграционни и крайнодесни партии и в други страни, включително Нидерландия, Полша и Франция, след като тя се опита да наложи квоти за мигранти в ЕС, г-жа Меркел заявява, че не може да бъде държана отговорна за цяла Европа.
Единственият начин за борба с крайната десница е спирането на незаконната миграция, казва тя.
Тя призовава лидерите на Европа да инвестират повече в африканските държави, за да подобрят стандарта на живот там, така че по-малко хора да бъдат изкушени да напускат домовете си.
Но с оглед на слабите икономики на Европа и притесненията на избирателите относно поскъпването на живота, правителствата заявяват, че разполагат с малко средства за подобни инвестиции.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.