Японските фирми бързат да възобновят производството си след земетресението

Японските фирми бързат да възобновят производството си след земетресението

Японските фирми бързат да възобновят производството си след земетресението

Японските производители побързаха да възобновят производството четири дни след земетресение с магнитуд 7,6 по Рихтер, което уби най-малко 94 и разруши инфраструктурата на западното крайбрежие на страната, предава Ройтерс.

Около 80% от 200 компании със заводи в засегнатите от земетресението райони, включително производители на машини, полупроводници и текстил, са възобновили производството или ще го възобновят скоро след земетресението. Но правителството не може да си представи ясен график за възстановяване на електрозахранването в региона, каза в петък министърът на промишлеността Кен Сайто.

Приблизително 24 000 сгради в Ишикава, най-силно засегнатата префектура, където се намира епицентърът на земетресението, все още са без електричество, според Hokuriku Electric Power.

Доставчикът на електронни части Murata Manufacturing обяви, че проучва щетите в пет завода в Ишикава и съседната Тояма, докато осем други завода в региона са възобновили производството или ще го направят до вторник.

Производителят на автомобили Toyota Motor проучва как производството му може да бъде засегнато, след като неговите доставчици Aisin и Sumitomo Electric Industries претърпяха известни щети от земетресението, каза президентът на Toyota Коджи Сато.

Производителите на дисплеи Japan Display и EIZO, както и производителите на чипове Kokusai Electric, Sanken Electric и Toshiba Electronic Devices & Storage, заявиха, че проверяват и ремонтират повредени заводски съоръжения.

Икономическите загуби от земетресението може да възлязат на по-малко от 0,01% от брутния вътрешен продукт на Япония, изчисли в четвъртък главният икономист на Nomura Securities Киохей Морита. Въздействието върху по-широките вериги на доставки ще бъде по-леко от това от земетресенията в Кумамото през 2016 г., които удариха индустриалните центрове за автомобили и полупроводници, пише Морита в бележка до клиентите.

За разлика от земетресението и цунамито в Източна Япония през 2011 г., които предизвикаха срив в ядрената централа във Фукушима и доведоха до национален срив в електрозахранването, въздействието на земетресението върху доставките на електроенергия остана регионално, въпреки че можеше да повлияе на стремежа на Япония да възстанови ядрения си капацитет.

Докато производителите са стълбът на местните икономики на засегнатите от земетресението Ишикава и Тояма, представляващи една трета от корпоративните приходи, компаниите за услуги, като строители и хотели, осигуряват най-много работни места там, според фирмата за пазарни проучвания Teikoku Databank.

Земетресението и предизвиканият от него пожар събориха главния туристически център на Ишикава Уаджима, известен с риболова, лакираните изделия и пазарите, точно когато туризмът се завръщаше от кризата с COVID-19.

„Щетите върху инфраструктурата и репутацията на туристическия сектор на Ишикава може да продължат дълго време – вероятно повече от десетилетие“, каза анализаторът на Teikoku Databank Дайсуке Ииджима. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ