Арестуваха бившия шеф на Bank of China по обвинения за приемане на подкупи
Бившият председател на Bank of China е арестуван по подозрения за приемане на подкупи и даване на незаконни заеми, предаде Би Би Си.
Лю Лянге, председател на държавната банка от 2019 до 2023 г., подаде оставка от поста си през март тази година.
Седмици по-късно властите обявиха, че Лю е изправен пред обвинения в корупция.
62-годишният мъж е един от най-високопоставените банкери, които са били въвлечени в антикорупционното разследване на президента Си Дзинпин във финансовия сектор на Китай, които има стойност от 60 трилиона долара.
Натискът за премахване на корупцията от финансовата индустрия на страната изглежда се засилва, като официални лица през април предупредиха, че репресиите далеч не са приключили.
Няколко високопоставени финансови ръководители от държавни банки вече бяха глобени, вкарани в затвора или разследвани - като бившият председател на China Life Insurance Уанг Бин беше осъден на доживотен затвор без право на замяна за приемане на подкуп.
Арестът на Лю идва само около седмица след като той беше изключен от управляващата комунистическа партия на Китай след обвинения в неправомерни действия от страна на най-висшия орган за борба с подкупите в Китай - Централна комисия за проверка на дисциплината.
Регулаторът обвини Лю в набор от незаконни дейности, довели до значителни финансови рискове.
Те включват обвинения в незаконно отпускане на заеми, внасяне на забранени публикации в страната и използване на позицията му в банката за приемане на подкупи и други облаги като покани за частни клубове и ски курорти.
Лю е видна фигура в китайския банков и финансов сектор и е заемал ръководни длъжности в централната банка на Китай и Експортно-импортната банка на Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
МВФ: Данъчните реформи на Гърция предлагат ценни уроци за други страни
Икономика |Японската ANA е най-силната авиокомпания в света
Компании |Турция предлага изграждането на военен тръбопровод за гориво към Румъния през България
Свят |Годишната инфлация в Хърватия достигна най-високото равнище за последните 30 месеца
Свят |Потребители съдят Amazon за това, че не е възстановил разходите за мита на Тръмп
Свят |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Бизнес |Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Свят |Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
България |Унищожават 859 кг био храни от склад в София заради манипулиране на сроковете на годност
Политика |Демерджиев посочва икономическата престъпност сред приоритетите на МВР
Политика |Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем
Маркетинг |Пеканов: Инфлацията в момента е основно предизвикателство за всички граждани
Икономика |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.