Аржентина внася банкноти от Европа. Печатниците й не могат да се справят с хиперинфлацията

Аржентина внася банкноти от Европа. Печатниците й не могат да се справят с хиперинфлацията

Аржентина внася банкноти от Европа. Печатниците й не могат да се справят с хиперинфлацията

Инфлацията е проблем по света през последните две години, но Аржентина е отделен случай. Не само защото тази страна е претърпяла повтарящи се епизоди на хиперинфлация за много кратки периоди от време, но и защото когато цените излязат извън контрол, монетният двор на страната не е в състояние да отпечата всички банкноти, изисквани от Централната банка на Аржентина. Освен това тези "малки късчета хартия" изминават хиляди километри и пресичат океани, за да стигнат до Буенос Айрес, което показва сериозността на проблема, пише elEconomista.es.

Инфлацията е извън контрол в Аржентина. Толкова много, че дори надхвърли най-песимистичните прогнози, направени от централната банка на страната, след като през април беше 108,8% на годишна база и 8,4% на месечна база, съответно с 4,5 и 0,9 пункта повече, отколкото през март. Потребителските цени, отчетени този петък от Националния институт за статистика и преброяване (Indec), надминаха прогнозите на анализаторите. Това принуди Централната банка на Аржентина да преразгледа тези прогнози нагоре за сетен път.

Централната банка на Аржентина определи, че през останалата част от годината инфлацията ще достигне 126,4%, въпреки че тази цифра може лесно да бъде надвишена за по-малко от 8 месеца, ако паричният дисбаланс на страната поддържа това ниво - проблем, който самият президент на Аржентина Алберто Фернандес наскоро призна. Фернандес се изправи срещу бившия президент Маурисио Макри през 2018 г., като увери, че икономиката на страната все повече прилича на тази на Венецуела. Фернандес обвини Макри, че е довел инфлацията до 35% и че са необходими 40 песо, за да се купи един долар.

Днес, през 2023 г., инфлацията е над 100% и Фернандес признава следното: "Имаме много сериозен проблем с инфлацията, през април имахме валутен скок, който повиши долара от 460 песо до почти 500 песо. Всяко покачване на долара влияе върху цените, предизвиквайки ескалация, след което доларът пада, а цените не", коментира Фернандес в изявление за Радио 10.

В края на миналия месец аржентинската валута потъна до 495 песо за долар на паралелни пазари, генерирайки още повече несигурност сред населението и компаниите. Силната волатилност на песото, освен че генерира нестабилност и голяма неефективност, пречи на населението да разбере реалните стойности на всеки продукт. Резултатът е почти общото отхвърляне от аржентинските домакинства на песото и приемането на долара като резервна валута.

Висока инфлация и спад на БВП 

Въпреки че ситуацията вече е много сериозна, все още има хора, които смятат, че може да бъде и по-лошо. Анализаторите на JP Morgan публикуваха своите прогнози за различни икономики тази седмица и подчертават, че инфлацията в Аржентина може да продължи да расте, поне до 2024 г., когато би достигнала годишен темп от 150%. Напротив, тези експерти очакват БВП да се свие с 3,3% тази година и с 1,7% през 2024 г. С други думи, стагфлацията в Аржентина е огромна реалност.

В допълнение, в това ново избухване на CPI, Аржентина има втората най-висока инфлация в света за храни. Миналия петък аржентинската държавна статистическа агенция INDEC разкри, че инфлацията на цените на храните за 12-те месеца, завършващи през април, е била 115%. Тази цифра е надмината само от Ливан, който има инфлация на храните от 352%.

Продължавайки със сравненията, Аржентина има най-високите лихвени проценти в света, само след Зимбабве. Банката на Аржентина повиши цената на парите до 97% преди няколко дни в опит да насърчи аржентинците да държат спестяванията си в песо.

Печатниците не могат да се справят 

Ситуацията е такава, че печатниците на централната банка не са достатъчни, за да произведат толкова много банкноти. Какво е решението, което прилагат правителството и централната банка? Това не е ново решение (вече е използвано при предишни кризи), но продължава да привлича вниманието: внася банкноти от други страни, които имат логистичен капацитет да произвеждат повече пари.

Днес обаче проблемът е малко по-сериозен. Логично е да се поиска помощ от държавите, които имат капацитет да печатат банкноти и които са географски по-близо, за да се намалят разходите и да се постигне известна степен на ефективност. Този път това не е достатъчно и Буенос Айрес купува банкноти и от европейски страни.

Източник, който има информация за това и е пожелал анонимност, обясни пред финансовата агенция Bloomberg, че банкноти ще пристигнат предварително отпечатани, в нещо като гигантски неразрязани плочи, които се транспортират на палети. Веднъж в Аржентина, тези листове се нарязват, така че банкнотите да могат да бъдат пуснати в обращение поотделно.

Източници на Bloomberg обясняват, че Монетния двор на страната не може да изпълни поръчките на Централната банка на Аржентина, така че е принудена да внася от Париж и Малта, които ще се присъединят към редовните клиенти на Монетния двор каквито са Бразилия, Испания или Китай.

Организацията, която Анхел Марио Елетторе председателства от тази година, стартира обществен търг за договаряне на въздушни трансфери на повече от 1160 палета банкноти от френската столица и от остров Малта, разположен в Южна Италия, за следващите четири месеца, с което те се присъединяват към Испания, Бразилия и Китай като доставчици на аржентинско песо.

Чрез тези обществени поръчки този месец от Париж пристигат шест пратки, в които трябва да бъдат транспортирани 360 палета банкноти, чието общо тегло възлиза на 92 721 килограма.

От Малта пък ще бъдат направени осем пратки, в които трябва да се прехвърлят 806 палета банкноти, за 182 962 килограма.

И в двата случая договорът може да бъде удължен с още два месеца, ако Аржентинският монетен двор реши така.

Изчисленията, направени от Bloomberg, за пратката, която ще пристигне от Париж, ще бъдат еквивалентни на около 80 милиона банкноти, а други 180 милиона ще пристигнат от Малта. Според изчисленията на американската финансова агенция всеки 1000 банкноти ще струват между 120 и 125 долара, за които Аржентина ще трябва да плати между 31,2 милиона и 32,5 милиона долара, без да се броят разходите за въздушен транспорт. Тоест около 0,12 цента на бройка.

Всички тези планини от аржентински песо, които са отпечатани на три различни континента, са отражение на инфлационното ускоряване в страната.

Бягане към банката  

Докато това се случва, аржентинците се надпреварват да измъкнат доларите си от банката и да ги сложат под дюшека. Семейства и компании се опасяват, че правителството може да обяви друга мярка, която излага на риск стойността на тези долари.

Аржентинците са изтеглили от банковата система повече от 1 млрд. долара депозити от края на март до края на април, поради слухове за възможно "премахване" или "обезценяване" на тези доларови активи.

Депозитите в долари паднаха до 15,3 милиарда долара в края на април от почти 16,4 милиарда долара, спад от 6,7%, според данни на централната банка, публикувани в петък.

В Аржентина разплащателните сметки са деноминирани в песо, но спестовните сметки могат да бъдат деноминирани в щатски долари, инструмент, широко използван от вложителите след десетилетия на валутни кризи и галопираща инфлация.

Ситуацията в Аржентина отново е изключително сложна. Рецесията и галопиращата инфлация принуждава хиляди аржентинци да се обърнат към своите банкноти. Докато песосите летят от Европа за Аржентина, аржентинците напускат страната си в търсене на по-добър живот в Европа. 

Превод и редакция: Нели Тодорова                                

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ