Астронавтите от САЩ все пак излязоха в космоса от МКС за да монтират слънчеви панели

Астронавтите от САЩ  все пак излязоха в космоса от МКС  за да монтират слънчеви панели

Двама американски астронавти излязоха в космоса в четвъртък от Международната космическа станция (МКС), за да извършат монтажни работи на нейната повърхност и така да подобрят системата за захранване, съобщи НАСА.  Излизането на астронавтите в открития космос от шлюзовата камера Ouest започна в 08:19 часа по източното крайбрежие на САЩ и ще продължи около седем часа. Ден преди това излизането беше отложено заради опасност от сблъсък с космически отпадъци. Малко преди това беше установен и теч от обвивката на МКС, който астронавтите от САЩ и руските им колеги успяха да поправя.

Астронавтите Франк Рубио и Джош Касада трябва да монтират втория от чифт нови, по-мощни соларни панели IROSA на сегмент 4 (P4) от дясната страна на МКС. На 27 ноември те бяха доставени от товарния кораб Cargo Dragon на американската компания SpaceX. Първият от тях беше инсталиран на сегмента S4 на станцията по време на излизането на астронавтите в открития космос на 3 декември.

Първата двойка от новите панели IROSA бяха сглобени и разгърнати по време на три разходки на астронавти в безвъздушното пространство на космоса миналия юни. Общо три чифта нови панели трябва да бъдат добавени към МКС като част от текущата модернизация на енергийната система на станцията.

Новите панели ще генерират 30% повече електроенергия, за да поддържа станцията да работи. Те са монтирани до осем стари, което ще увеличи мощността на енергийната система на станцията от 160 на 215 киловата.

Както отбелязва НАСА, настоящите осем слънчеви панела на МКС засега функционират нормално, но постепенно те се превръщат в компрометирани, тъй като се очакваше експлоатационният им живот да бъде 15 години. Първата двойка панели беше разположена на станцията преди повече от 20 години. В момента екипажът на МКС включва руските космонавти Сергей Прокопиев, Дмитрий Петелин, Анна Кикина, американските астронавти Франк Рубио, Джош Касада, Никол Ман и астронавтът на Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) Коичи Ваката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ