Британският премиер Киър Стармър подаде оставка

ЕС

„Всяко решение, което съм взел, е било водено от желанието да поставя страната, която обичам, над всичко останало. Ето защо подавам оставка“, каза премиерът на Великобритания Киър Стармър в понделник.

 В обръщение пред обществеността Стармър направи равносметка на управлението си и на промените, които е осъществил в партията, след като я изведе до убедителна победа на парламентарните избори през юли 2024 г. „Когато преди две години прекрачих прага на „Даунинг стрийт“ 10, това беше най-гордият момент в живота ми“, заяви той, напускайки премиерската резиденция заедно със съпругата си под аплодисментите на събралите се хора, съобщи Нова тв.

Стармър подчерта, че е влязъл в политиката с желанието да промени живота на милиони хора към по-добро. Той припомни пътя, който Лейбъристката партия е изминала до поемането на властта през 2024 г., определяйки изборната победа като едно от най-значимите постижения в историята на формацията.

Въпреки успеха обаче, две години по-късно премиерът реши да се оттегли. По думите му в партията е бил поставен въпросът дали той е най-подходящият човек, който да я поведе към следващите парламентарни избори. „Чух отговора на партията си на този въпрос и го приемам с достойнство“, каза Стармър.

В края на изявлението си Киър Стармър официално потвърди, че се оттегля от лидерския пост в Лейбъристката партия. „Ще подам оставка като лидер на Лейбъристката партия“, обяви той.

Припомняме, че на Стармър му беше оказан натиск от депутати и министри от Лейбъристката партия. Мнозина смятаха, че партията се нуждае от нов лидер след поредица от политически трудности и ниска обществена подкрепа.

Натискът се засили и след убедителната победа на Анди Бърнам, смятан за фаворит за лидерския пост, на частичните парламентарни избори в Мейкърфийлд. След резултата все повече представители на партията започнаха да виждат в него бъдещ министър-председател.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ