Частният сектор в САЩ съкращава работни места за първи път от 2020 г.

Проучването на икономическата активност в Съединените щати, публикувано в петък от S&P, показва свиване на броя на работните места в частния сектор за първи път от 2020 г., когато пандемията парализира икономиката на цялата планета, предава cincodias.elpais.com.
„Американските компании намалиха размера на работната си сила през ноември за първи път от почти три години и половина“, се обяснява в доклада.
Това унищожаване на работни места е въпрос на десети, тъй като спадът от 1,6 пункта от миналия октомври остави съставния индекс на заетостта на 49,7 цели числа. Както при измерване на активността в секторите на производството и услугите, 50 точки представляват границата между свиването и разширяването на дейността в този индекс.
„Като цяло различните фирми, участващи в проучването, споменават относително слабо търсене и голям натиск от страна на разходите за заплати, което ги накара да извършат съкращения. Други компании признаха, че са замразили наемането на служители на фона на по-ниски маржове на печалба“, обясняват експертите на S&P.
По думите на Уилям Дейвис, глобален главен инвестиционен директор на Columbia Threadneedle Investments, пазарът на труда в Съединените щати беше щитът, който предотврати рецесията, която за разлика от това, което се случва от другата страна на Атлантика, започва да се появява в Европа. Съпротивата, която заетостта показа, попречи на внезапното покачване на лихвените проценти да има по-сериозно въздействие върху капацитета на потреблението, голямата движеща сила на тази икономика.
Разграничавайки се по браншове на дейност, производственият PMI за ноември в Съединените щати падна до 49,4 пункта от 50 през октомври, като по този начин официално влезе в свиване и разочарова пазара, който очакваше да бъде на 49,9 пункта.
От друга страна PMI за сектора на услугите беше по-добър от очакваното. Инвеститорите очакваха той да бъде 50,3 цели числа. И накрая, той остава, временно при липса на второ четене, на 50,8, подобрявайки се от 50,6 през октомври.
Съставният PMI се задържа на 50,7 пункта, надхвърляйки очакванията, които предвиждаха спад до 50,4.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Милиони евро и хиляди контейнери са конфискувани при разследване за незаконен внос от Китай в Гърция и други европейски страни
Бизнес |Безопасност: Отборът на Барселона отлага завръщането си на легендарния стадион „Камп Ноу“
Спорт |Бойко Борисов предлага да се закрие ДАИ
Политика |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Едно от пет работни места в туризма ще останат незаети в Европа през следващото десетилетие
Свят |България започва нов сондаж за природен газ в Черно море
Политика |Зеленски: Положението в Запорожката АЕЦ е критично
Свят |От 8 октомври ще санкционират търговците, които вдигат цените необосновано
България |Обратно изтичане на мозъци: 85 известни учени от САЩ са се преместили на работа в Китай от 2024 г.
Свят |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.