Черна гора изненадващо се запъти към приемане на закон за чуждестранните агенти
Черна гора, член на НАТО и първи кандидат за членство в ЕС, е напът да приеме закон за чуждестранните агенти. Инициатор е председателят на парламента Андрия Мандич, един от лидерите на просръбския и проруски Демократичен фронт и ключова фигура в управляващата коалиция в републиката. САЩ вече изразиха загриженост от евентуалното приемане на закона, а регионални експерти прогнозират, че в този случай Черна гора ще бъде блокирана от присъединяване към Европейския съюз, пише Комерсантъ.
След като наскоро ориентираната към Русия Република Сръбска оттегли за преразглеждане своя вече готов закон за чуждестранните агенти, много балкански политици и експерти предположиха, че вече е малко вероятно някой в региона да се реши на подобен опит. Затова плановете на Черна гора да приеме закон за чуждестранните агенти, обявени миналата седмица, се превърнаха в истинска сензация.
Инициативата за „спешно приемане“ на такъв закон беше издигната от председателя на парламента и един от лидерите на просръбския и проруския Демократичен фронт Андрия Мандич. Той заяви, че законът има за цел да рационализира „дейността на чуждестранните агенти, които под прикритието на неправителствени организации се опитват да влияят на вътрешната и външната политика“. „Ние, като власт, сме призвани да отделим политиката на Черна гора от мръсната дейност на агенти, които лъжат, за да налагат кампании в интерес на чуждестранни поръчители“, обясниха вносителите на закона необходимостта от спешното му приемане.
Инициативата на Андрия Мандич веднага беше остро критикувана от неправителствените организации и опозицията, които нарекоха закона за чуждестранните агенти „сериозна заплаха за демокрацията и заплаха за европейската интеграция на Черна гора“.
Дори някои членове на управляващата коалиция се дистанцираха от плана на председателя на парламента, като министърът по европейските въпроси Майда Горчевич увери, че правителството не подкрепя закона.
Много черногорски експерти обаче са убедени, че лидерите на Демократичния фронт все пак ще успеят да прокарат обявения закон. „Става дума за план, който в крайна сметка ще доведе до приемането на закон за чуждестранните агенти по примера на Русия, Беларус и Грузия. Но в Грузия този закон не беше приет за един ден, а отне доста време. А в Черна гора процесът е стартирал“, казва ръководителят на Черногорския център за мониторинг и изследвания (CEMI) Златко Вуйович. Даница Николич, ръководител на черногорското издание M Portal, напомня: „Партньорите на Демократичния фронт в правителството преди бяха против някои от инициативите му, но в крайна сметка промениха мнението си.
Фактът, че Андрия Мандич понастоящем се счита за ключова фигура в управляващата коалиция в републиката, въпреки че постът на председателя на парламента формално е по-нисък от този на министър-председателя, също говори в полза на предположенията на експертите. След като загуби подкрепата на Демократичния фронт, правителството на Милойко Спаич неизбежно ще падне.
Изразявайки изненада от негативната реакция на коалиционните партньори, партията на председателя увери, че като модел за новия черногорски цакон ще бъде използван американският Закон за регистрация на чуждестранните агенти (FARA).
САЩ обаче вече изразиха „дълбока загриженост относно възможните последици от предложения закон за демокрацията, правата на човека и основните свободи“. „В Черна гора, която е наш съюзник в НАТО и кандидат за членство в ЕС, подобен закон ще ограничи пространството за граждански свободи“, предупреди Държавният департамент на САЩ.
Експертите са още по-категорични. В Черна гора набира скорост процес, който би трябвало да доведе до блокиране на преговорите с ЕС, въпреки че това е обявено за цел от управляващата коалиция, президента и опозицията„, казва Златко Вуйович, „Основната цел на закона, иницииран от “Демократичния фронт“, е да попречи на Черна гора да се присъедини към Европейския съюз възможно най-скоро“, убеден е той
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.