Давос 2025: Конфликтите, екстремните метеорологични условия и дезинформацията са основните глобални рискове
Специалистите по риска определиха въоръжените конфликти, екстремните метеорологични условия и дезинформацията като основните глобални рискове за следващата година, според проучване на Световния икономически форум (WEF), публикувано в сряда.
Близо една четвърт (23%) от респондентите във водещия „Доклад за глобалните рискове“ на WEF класират въоръжените конфликти между държави като най-значимия риск за 2025 г.
Дезинформацията е посочена като водещ риск за двугодишен времеви хоризонт за втора поредна година, докато опасенията за околната среда като екстремни метеорологични явления, загуба на биоразнообразие и колапс на екосистемите, доминират в 10-годишната класация на риска.
Екстремните метеорологични явления, които включват горещи вълни, пожари и наводнения, заемат видно място сред краткосрочните и дългосрочните рискове. Климатичната криза прави екстремните метеорологични условия по-чести и по-интензивни.
Докладът идва в момент, когато близо 3000 лидери от повече от 130 страни се подготвят да вземат участие в годишната среща на Световния икономически форум. Четиридневното събитие започва в швейцарското планинско курорт Давос на 20 януари.
„Нарастващото геополитическо напрежение, проблемите с глобалното доверие и климатичната криза натоварват глобалната система както никога досега“, каза в изявление Мирек Душек, управляващ директор на WEF.
„В свят, белязан от задълбочаващи се разделения и каскадни рискове, глобалните лидери имат избор: да насърчат сътрудничеството и устойчивостта или да се изправят пред нарастваща нестабилност. Залозите никога не са били по-високи“, добави Душек.
Проучването разглежда рисковете в краткосрочен план до 2025 г., в краткосрочен до средносрочен план до 2027 г. и в дългосрочен план до 2035 г. Повече от 900 глобални експерти по рисковете, политици и лидери в индустрията са били анкетирани през септември и октомври миналата година за изготвянето на доклада.
„Светът е в ужасно състояние“
WEF посочи, че въоръженият конфликт е бил пренебрегван като водещ краткосрочен риск преди две години – развитие, което отразява ескалиращото геополитическо напрежение и все по-раздробен глобален пейзаж.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш по-рано предупреди, че светът е изправен пред най-големия брой конфликти след Втората световна война, цитирайки пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, както и конфликти в Близкия изток и Африка.
Някои от другите краткосрочни рискове, идентифицирани в последния доклад на WEF, включват социална поляризация, кибер шпионаж, замърсяване и неравенство.
„Ясно е, че светът е в ужасно състояние и глобалният рисков пейзаж е такъв, че рисковете са взаимосвързани и наслоени един върху друг, което прави бизнес средата много, много трудна за ориентиране“, коментира пред Си Ен Би Си Каролина Клинт, главен търговски директор служител в Marsh McLennan Europe,
Клинт каза, че тези рискове не отразяват непременно нова възникваща тенденция, а по-скоро такава, която „става все по-агресивна“.
„Мисля, че преминаваме през ера, белязана от нарастващо икономическо напрежение“, каза Клинт. „И мисля, че трябва да признаем, че фрагментацията не е теоретична. Това е нещо, пред което трябва да се изправим днес. Така това доведе до по-сложна и несигурна търговска среда“, добави тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.