Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Анализатори: Силната икономика на САЩ може да не се нуждае от реформите на Тръмп
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп водеше кампанията си с обещания за агресивни вносни мита, стриктно ограничаване на имиграцията, дерегулация и по-малко правителство, но икономиката, която той ще наследи следващата седмица, може би ще иска нещо различно. А именно: не чупете нищо, предаде Ройтерс.
При положение че производството се разширява над тенденцията, пазарът на труда е близо до максималната заетост и добавя работни места, а въглените на инфлацията все още тлеят, Тръмп може да започне обещаните си реформи в икономика, която не се нуждае толкова от стимулите, които осигуриха данъчните му намаления през 2017 г.
Както показа разпродажбата на акции след силния доклад за работните места през декември миналата седмица, тя може да е склонна и към корекции предвид високата стойност на активите и пазара на облигации, който движи доходността нагоре.
„Успехът на администрацията на Тръмп би бил да не навреди на изключително добре развиващата се икономика, която наследява“, казва Марк Занди, главен икономист в Moody's Analytics. На пръв поглед планираната комбинация от мита, депортации и финансирани от дефицита данъчни съкращения „ще навреди“. Доколко ... зависи от това колко агресивно ще се провеждат тези политики“.
Тръмп ще встъпи в длъжност следващата седмица при далеч по-различни икономически обстоятелства, отколкото когато започна първия си четиригодишен мандат през 2017 г.
„Ограниченията са различни, като се започне от инфлацията“, която все още не е напълно овладяна след скока от епохата на пандемията и през последните месеци показва слабо подобрение на годишна база, казва Карен Динан, професор по икономика в Харвардския университет и бивш служител на администрацията на Обама. Тръмп е изправен и пред по-големи федерални дефицити и по-високи от преди разходи за държавни заеми, както и пред работна сила, която нараства по-бързо от очакваното заради имиграцията, която Тръмп иска да ограничи.
Позовавайки се на неотдавнашното представяне на САЩ, което изпревари това на други развити нации и изненада много икономисти, Динан каза, че „ако вярвате, че икономическият растеж над тенденцията е от имиграцията, ще бъде трудно да се получат толкова големи числа, колкото видяхме в последната част от администрацията на Байдън."
"Нов пейзаж"
Когато Тръмп за първи път влезе в Белия дом през 2017 г., икономиката растеше стабилно от края на финансовата криза от 2007-2009 г., но темпът често беше бавен и заетостта не се беше възстановила напълно. Имаше място за тласък, предоставен от подписа на Тръмп Закон за намаляване на данъците и заетостта, и докато последвалите вносни мита нанесоха удар на световната икономика, САЩ се оказаха до голяма степен устойчиви
Това, което беше най-дългата икономическа експанзия на САЩ в съвремието, приключи едва когато пандемията от COVID-19 започна през март 2020 г.
Тогава инфлацията беше далечна грижа, като изглеждаше закотвена под целта на Федералния резерв от 2%. Купувачите на жилища можеха да намерят 30-годишни ипотеки с фиксиран лихвен процент от около 4%, а правителството финансираше операциите си с лихви по дългосрочни държавни облигации от около 3%.
Днес инфлацията е скромно над целта на Федералния резерв, лихвите по ипотечните кредити доближават 7%, а доходността на 30-годишните облигации е около 5% и се покачва, факт, който може да отразява съмненията на пазара относно това дали инфлацията е задържана и дали финансовата дисциплина в САЩ продължава напред.
„Все още има опасения, че инфлацията може да не бъде преодоляна... Ние ще решим този проблем, така че не се тревожете за това“, каза гуверньорът на Фед Кристофър Уолър миналата седмица относно нарастващата доходност на дългосрочните облигации. Но „другото нещо, което привлича все повече и повече внимание, е загрижеността за фискалните дефицити... Ако това не изглежда да се промени занапред, в един момент пазарите ще поискат премия... Това започва да бъде това, което ние виждат."
Въпреки че Тръмп създаде неформален отдел за ефективност на правителството, за да намери спестявания, няма план за справяне с основните двигатели на дефицита: здравни и пенсионни обезщетения за възрастни хора, които и двете политически партии смятат за свещени.
„Представя се много, много добре“
Ако разходите за държавни заеми и бдителността на пазарите на облигации представляват един потенциален набор от ограничения за Тръмп, състоянието на икономиката може да създаде друг.
Основните данни, които служителите и служителите на Фед наблюдават, включително данни за заетостта, инфлацията, потребителските разходи и общия растеж, може да не предлагат много място за подобрение без рискове.
Равнището на безработица през декември беше 4,1%, например, близо или под много оценки за това, което се счита за устойчиво, без генериране на инфлация, и икономиката спечели впечатляващите 256 000 работни места. С нарастващите заплати потребителските разходи остават стабилни. Инфлацията се понижава, но все още е с повече от половин процентен пункт над целта, с опасения, че може да бъде възобновена от всеки агресивен ход за увеличаване на производството, което може вече да надвишава потенциала, или от допълнителни разходи от неща като тарифи.
„Икономиката на САЩ просто се представя много, много добре“, каза председателят на Фед Джером Пауъл на пресконференция на 18 декември в края на последното политическо заседание на централната банка. „Трябва обаче да продължим да изпълняваме задачата“, като паричната политика остане достатъчно строга, за да върне инфлацията до 2%, като същевременно запази пазара на труда непокътнат.
Между плановете на Тръмп и силата на икономиката, има нарастващо съмнение относно това дали Фед ще може да намали лихвите много повече, ако въобще ще успее.
Несигурността относно това, което предстои, се корени в пропастта между експанзивната реторика на Тръмп за това, от което той смята, че се нуждае икономиката, и действителното икономическо представяне през последната година по-специално.
Срещата на Фед миналия месец видя служители, които започнаха да предполагат, че по-бавният растеж и по-високата безработица може да са непосредствен резултат от очакваните търговски и други политики. Политиците публично подчертаха несигурността, с която се сблъскват, като същевременно се опитаха да постигнат някакъв баланс.
Отбелязвайки, че самите бизнеси са оптимисти за предстоящите условия, въпреки възможните смущения от тарифите и депортациите, „Очаквам повече положителни, отколкото лоши страни по отношение на растежа“, каза президентът на Фед на Ричмънд Том Баркин миналата седмица, въпреки че призна и възможни рискове от инфлация.
И Баркин каза за вероятните политически инициативи на бъдещата администрация, „можете да върнете някои от тях, ако се окажат вредни“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.