Дипломация във Ватикана

Снимка: Getty images / Доналд Тръмп заедно с Володимир Зеленски
Снимка: Getty images / Еманюел Макрон, Киър Стармър, Тръмп и Зеленски

Площад „Свети Петър“ избухна в аплодисменти при появата украинския президент Володимир Зеленски. Вътре в базиликата той и Доналд Тръмп се събраха с френския президент Еманюел Макрон и британският министър-председател Киър Стармър. Поводът беше погребението на папа Франциск, но фокусът беше изцяло върху геополитиката, пише Блумбърг.

Дори проповедта, произнесена от една от най-високопоставените фигури на Католическата църква, намекна за напрежението около политиката на САЩ по отношение на имиграцията.

Кардинал Джовани Батиста Ре говори за застъпничеството на покойния папа за бежанците и пътуването му до границата между САЩ и Мексико, повтаряйки известните думи на Франциск за необходимостта да се „строят мостове, а не стени“. Папата за първи път използва фразата през февруари 2016 г., когато Тръмп все още беше кандидат за президент и поставяше граничната стена в центъра на своята предизборна кампания.

Това щеше да бъде само първият от многото упреци през годините от духовен лидер, който често изразяваше силни възгледи за войната в Украйна и конфликта в Газа.

Докато Ре говореше, телевизионна камера се приближи, за да заснеме изражението на Тръмп с леко отворена уста.

В нарушение на традицията, президентът облече своя характерен тъмносин костюм, изпъкващ в море от черно. Вината може да е в схемата на подредба, частично продиктувана от френската азбука, но той беше притиснат между лидерите на Естония и Финландия, двама силни поддръжници на Украйна. Въпреки това, президентът на САЩ беше на първия ред, в знак на признание за неговия статус.

Погребалната литургия започна в 10:00 часа днес и, в съответствие с желанията на Франциск, беше сравнително семпло събитие по стандартите на Ватикана; И все пак цялото събитие беше много повече от погребение.

Още преди началото на службата, неофициална среща между Тръмп и Зеленски привлече вниманието на медиите. Това бе първата им среща след спора им в Овалния кабинет през февруари.

Тръмп иска да посредничи за прекратяване на огъня между Русия и Украйна и тези разговори са повратна точка. След катастрофалната им среща във Вашингтон, по време на която Зеленски бе смъмрен пред телевизионните камери, Макрон и Стармър долетяха до Вашингтон, за да намалят напрежението. Дуото се намеси отново в събота, този път в базиликата „Свети Петър“, образувайки кръг със Зеленски и Тръмп.

Десетки лидери от цял ​​свят се събраха за погребението, за да отдадат последна почит на папа, който приживе предизвикваше смесени реакции – обичан от прогресивните, но неодобряван от много социални консерватори.

Но всички погледи бяха насочени към Тръмп, за да видят кого ще поздрави и кого може да пренебрегне.

Италианският премиер Джорджия Мелони, която наскоро посети Тръмп в Белия дом, не беше особено разговорчива, но ниският ѝ профил може би е бил личен избор, предвид личната ѝ връзка с папата, когото тя покани на срещата на върха на Г-7 миналата година.

Тя също така е известна с това, че има търкания с Макрон. Неговият офис категорично заяви, че френският президент няма да провежда дипломатически срещи на погребението, но на практика той направи точно това.

Вместо това Мелони избра обяд след литургията със свой съмишленик – аржентинския президент Хавиер Милей, който веднъж нарече папата „мръсен левичар“, но впоследствие получи прошка от сънародника си. Франциск никога не се завърна в родната си страна, след като беше избран за папа на конклава през 2013 г.

Рядко се случва толкова много лидери да се окажат под един покрив – или в този случай, под купол. Предвид презрението на Тръмп към мултилатерализма и факта, че собственото му присъствие на следващата среща на Г-7 в Канада далеч не е сигурно, това беше шанс за провеждане на важни разговори.

Самият Тръмп призна предизвикателствата от провеждането на подобни срещу по време н погребение. „Казват, че е малко неуважително да се провеждат срещи, когато си на погребението на папа“, заяви Тръмп пред репортери в петък по време на полета си за Рим. „Но ще говоря с хора, ще се видя с много хора.“

Тъй като Европейският съюз беше въвлечен в търговската война и беше притиснат от митата на САЩ, това беше подходящ момент председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да се опита да се срещне лично с президента – и тя го направи. Двамата не се бяха срещали, откакто Тръмп се върна на власт. Записи от камери ги показаха в учтив разговор. Срещата бе кратка, но за Урсула фон дер Лайен и това начало. "По време на краткия им разговор председателката Фон дер Лайен и президентът Тръмп се уговориха да се срещнат", заяви говорителят на ЕК Паула Пиньо.

Прозорецът за преговори Тръмп беше тесен и бързо се затвори. Нямаше време за втора среща със Зеленски, въпреки че по-рано се намекна за такава. Графиците бяха твърде натоварени, обясни говорител на украинския президент.

Президентският кортеж се върна от летището малко след събитието, а Тръмп вече беше там до обяд.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ