Докато войната на Путин гони пари и хора от Русия, няколко страни се възползват от златната възможност

 Докато войната на Путин гони пари и хора от Русия, няколко страни се възползват от златната възможност

Докато много икономики страдат от въздействието на руската инвазия в Украйна, няколко държави се възползват от притока на руски мигранти и съпътстващото ги богатство, пише Си Ен Би Си.

Икономиките на Грузия, Армения и Турция процъфтяват на фона на продължаващите сътресения, предизвикани от войната в Украйна.

Според официалната статистика най-малко 112 000 руснаци са емигрирали в Грузия тази година, Първата вълна от почти 43 000 пристигна след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари, докато втора вълна, чийто брой е по-трудно да се определи, навлезе след военната мобилизация на Путин през септември.

Първоначалната вълна към Грузия представлява почти една четвърт (23,4%) от всички напуснали Русия до септември, според онлайн проучване сред 2000 руски мигранти, проведено от изследователската група Ponars Eurasia. По-голямата част от останалите руски мигранти са избягали в Турция (24,9%), Армения (15,1%) и непосочени „други“ страни (19%).

Напливът оказа огромно въздействие върху икономиката на Грузия, която вече беше поела във възходяща посока след забавянето, причинено от пандемията от COVID-19. Грузинската валута – лари, е поскъпнала с 15% спрямо силния щатски долар досега тази година.

Международният валутен фонд сега очаква икономиката на Грузия да нарасне с 10% през 2022 г., след като преразгледа отново оценката си този месец и повиши повече от трикратно прогнозата  си за ръст от 3%, дадена през април.

„Ръстът на имиграцията и финансовите потоци, предизвикани от войната“, бяха сред причините, цитирани от организацията за този голям скок. МВФ също така предвижда 5% ръст на икономиката на Турция, докато брутният вътрешен продукт на Армения се очаква да нарасне с 11% на фона на „големия приток на външни доходи, капитал и работна ръка в страната“.

Грузия се възползва от драматичен скок в притока на капитали тази година, предимно от Русия. На Русия се падат три пети (59,6%) от притока на чуждестранен капитал в Грузия само през октомври – общият обем на който е нараснал със 725% на годишна база.

Между февруари и октомври т.г. руснаците са прехвърлили 1,412 млрд. долара по сметки в Грузия – повече от четири пъти над 314-те млн. долара, прехвърлени през същия период на 2021 г., сочат данни на Националната банка на Грузия. Междувременно руснаците откриха повече от 45 000 банкови сметки в Грузия до септември.

Стратегическото местоположение на Грузия и нейните исторически и икономически връзки с Русия я правят очевидна входна точка за руски мигранти. Междувременно нейната либерална имиграционна политика позволява на чужденците да живеят, работят и създават бизнес без необходимост от виза.

Подобно на Армения и Турция, страната се съпротивлява на налагането на санкции срещу Москва, позволявайки на руснаците и техните пари да се движат свободно през нейната граница.

Турция, от своя страна, е предоставила разрешителни за пребиваване на 118 626 руснаци тази година, показват правителствени данни. Руснаците отговарят и за една пета от продажбите на имоти на чужденци в страната. Арменското правителство не е предоставило данни за миграционните данни или покупките на имоти, след като от Си Ен Би Си са се свързали с негов представител.

Едно от най-видимите въздействия на новопристигналите руснаци е върху пазара на жилища в Грузия. Цените на имотите в столицата Тбилиси са се повишили с 20% на годишна база през септември, а сделките са се увеличили с 30%, показват данни на грузинската банка TBC. Наемите са скочили със 74% през годината.

12 093 нови руски компании са регистрирани в Грузия от януари и ноември тази година, което е повече от 13 пъти повече от общия брой, създаден през 2021 г., според Националната статистическа служба на Грузия.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ