Етна изригна отново, затвориха летището в Катания

Етна изригна отново, затвориха летището в Катания

Вулканът Етна изригна призори в неделя срещу понеделник, изхвърляйки гъст облак пепел в атмосферата, което доведе до аварийното спиране на работата на летището в Катания, предава elEconomista.es.

Както съобщава Националният институт по геофизика и вулканология (INGV) на Италия в изявление на уебсайта си, в неделя вечерта вулканът, един от най-активните в Европа, изригна, изхвърляйки лава от своя кратер и пепел, които са се разпръснали в южна посока.

Емисиите от вулкана принудиха летището в Катания, Винченцо Белини и най-близкото до Етна, да отменят своите операции (както излитания, така и кацания) поне за цялия понеделник сутрин. Повторното отваряне се очаква този следобед, но подлежи на промени. 

Затварянето на летището съвпада с началото на ваканцията на много италианци - 15 август, когато в Италия е популярна като "Ferragosto", и с факта, че остров Сицилия е една от любимите дестинации за италианци и чужденци през лятото.

Това е второто изригване на Етна за по-малко от четири месеца. Предишното се състоя в края на май, когато летището в Катания също трябваше да бъде затворено, което наложи отмяната на полетите, планирани за уикенда на 21-ви същия месец. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Това ли е опасният хищник, който броди из Шуменското плато? (ВИДЕО)
Левон Хампарцумян: Мерките на НАП срещу спекулата са психотерапия
Цените в ресторантите и хотелите у нас - наполовина на средните за ЕС
ЕС и Великобритания ще проведат преговори с Иран, Тръмп си даде две седмици за решение относно конфликта в Близкия изток
Румен Спецов: Минералната вода у нас е поскъпнала с 40% за две седмици
Голяма аномалия: Космически кораб Starship се взриви по време на изпитания в Тексас
В кои държави работата от вкъщи е най-разпространена?
На днешната дата, 20 юни. Настъпва астрономическото лято