Европа праща делегация във Вашингтон, за да преговаря за митата

Делегация от висши експерти от Европейската комисия, водена от ръководителя на търговския отдел Сабине Вейанд, е на посещение във Вашингтон, като целта е да бъде постигнат напредък в преговорите за митническите взаимоотношения между ЕС и Съединените щати, съобщава Euronews.
Разговорите започнаха, след като САЩ наложи 25% мито върху вноса на стомана, алуминий и автомобили и 10% общо мито върху целия внос от ЕС. 20-процентното общо мито върху стоките беше спряно за 90 дни в очакване на преговорите.
Търговският комисар на ЕС Марош Шефчович призна, че преговорите „не са лесни“ по време на разговор с евродепутатите във вторник, отбелязвайки, че ЕС е предложил на САЩ нулеви мита за автомобили и промишлени стоки.
„Не сме слаби, за да приемем сделка, която е несправедлива спрямо нас“, каза комисарят пред евродепутатите.
Шефчович, който е пътувал до САЩ три пъти от началото на търговските спорове, заяви пред Европарламента, че „лично“ е обсъждал с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник и търговския представител Джеймисън Гриър как САЩ и ЕС биха били „по-силни заедно“, като си сътрудничат, започвайки със „зависимостите от критични суровини, лекарства и свръхкапацитета в стоманата“.
Свръхкапацитетите са идентифицирани от ЕС и САЩ като проблем, който и двете страни споделят по отношение на Китай, заяви говорителят на Комисията Олоф Гил в понеделник. „Не става въпрос за обединяване срещу Китай“, а за „справяне с проблем, който и двамата идентифицирахме“, добави той.
ЕС, който има търговски излишък от 50 милиарда евро със САЩ, е готов също да „разгледа области като енергетиката, по-специално течния природен газ, някои селскостопански продукти, например соята, където може да има потенциално увеличение на вноса на ЕС от САЩ“, заяви още Гил миналия петък.
След среща в понеделник между френския президент Еманюел Макрон и председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, на която е била обсъдена търговията, френски представител заяви, че целта на преговорите между ЕС и САЩ е „пълно оттегляне“ на тарифите, наложени от САЩ, включително 10-процентната обща тарифа, наложена на 2 април.
„Тази асиметрична ситуация не трябва да се превръща в новата норма в отношенията между ЕС и САЩ“, добави френският представител.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.