Фалитът на Virgin Orbit хвърля сянка върху космическите мечти на Япония
Заявлението за банкрут на Virgin Orbit Holdings Inc на Ричард Брансън нанесе удар върху надеждите на Япония да изгради местна космическа индустрия, като плановете за базиран в Кюшу космодрум, предназначени да привличат туризъм, са отложени поради липса на финансиране, предава Ройтерс.
Префектура Оита, дом на най-големия брой горещи извори в Япония, си партнира с Virgin Orbit през 2020 г., за да създаде първия си азиатски космодрум на летище Оита, използвайки Boeing 747 за хоризонтални изстрелвания на ракети.
Основана от британския милиардер Брансън, Virgin Orbit се рекламира като военна и разузнавателна платформа за изстрелване на сателити за САЩ и техните съюзници, включително Япония, във време, когато и Вашингтон, и Токио виждат възхода на Китай като космическа сила като проблем.
Първоначалната цел беше да се изстрелят малки сателити от летище Оита още миналата година, но това така и не се случи, след поредния неуспех в опита на Япония да стане играч на претъпкания пазар за изстрелване на комерсиални сателити.
Две японски компании, подразделението на ANA Holdings - All Nippon Airways Trading Co и японската стартираща компания за сателитно развитие iQPS Inc, се появиха сред шестте най-големи кредитори, когато Virgin Orbit подаде молба за защита от фалит по глава 11 във вторник.
ANA Holdings, дължаща 1,65 милиона долара, беше ключов партньор за космодрума в Оита, сключвайки временна сделка с Virgin Orbit през 2021 г. за 20 полета на нейната ракета LauncherOne там. ANA обяви, че се надява Virgin Orbit, която заяви, че търси купувач, да успее да се преструктурира и възобнови бизнеса.
Базираната във Фукуока iQPS е платила депозит от 5,2 милиона долара, за да изстреля своите малки, леки спътници от съзвездие, тежащи около 100 килограма (220 паунда), което представлява голяма част от финансирането от Серия B от 37,1 милиона долара, което е събрало през 2022 г.
"Бяхме разочаровани, когато чухме съобщението, тъй като се надявахме, че ситуацията ще се подобри. Молим се Virgin Orbit да възобнови бизнеса си за развитието на глобалната космическа индустрия", каза iQPS за подаването на фалит.
Надежди за туризма
Префектура Оита изчисли, че космодрумът, подобно на съоръжението на Virgin Orbit в Корнуол, Англия, ще доведе до икономически ползи на стойност около 10,2 милиарда йени (77,4 милиона долара) в региона през петте години от първоначалното изстрелване.
С очаквания около 240 000 туристи да посетят сайта, местните фирми създадоха сувенири, свързани с извънземни, от извънземни паспорти до "E.T. велосипеди".
Местните все още се надяват, че в крайна сметка ще се появи космодрум. "Възможно е друга компания да купи Virgin Orbit. Освен това има други компании и конкуренти освен Virgin Orbit, които обмислят хоризонтални изстрелвания, така че Оита все още има много възможности да сключи отново договор с тях", каза Кунио Икари, преподавател по икономика в университета в Оита.
Префектура Оита заяви, че нейните усилия за привличане на космодрум остават непроменени, като същевременно отказа да коментира Virgin Orbit или текущото състояние на проекта. Летище Оита също отказа коментар.
Въпреки че Япония има големи амбиции за космоса, Токио се надява да изпрати един от своите астронавти на лунната повърхност през втората половина на 2020 г.
Японската ракета H3 със средна височина се провали през март след прекратено изстрелване месец по-рано, в удар върху усилията на страната да намали разходите за достъп до космоса и да се конкурира със SpaceX на Илон Мъск.
Ракетата Epsilon с твърдо гориво на японската космическа агенция, която трябваше да носи малки сателити на iQPS, също се провали след изстрелването през октомври.
След неуспешните изстрелвания някои експерти настояват Япония да измести фокуса на своята космическа индустрия.
"Япония се концентрира твърде много върху изстрелванията. Тъй като SpaceX излиза с достъпни ракети, които могат да се използват многократно, би било по-добре Япония да се състезава в различни дейности и области в космоса", каза Джун Нагашима, кибернетичен и космически експерт и съветник в Института за мир Накасоне.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.