Финландските власти инспектират петролния танкер, заподозрян в саботаж в Балтийско море

Финландските власти инспектират петролния танкер, заподозрян в саботаж в Балтийско море

Финландската агенция за транспорт и комуникации обяви, че ще направи проверка на петролния танкер "Игъл Ес", заподозрян, че принадлежи към руския "фантомен флот" и е причина за повреда на подводен кабел в Балтийско море, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"На 2 януари 2025 г. финландската агенция за транспорт и комуникации Трафиком" ще започне контролна проверка на "Игъл Ес", обяви директорката на Трафиком Сана Сонинен в комюнике, като уточни, че тази контролна проверка е в допълнение към разследването, започнато от финландската полиция.

"Извършваме инспекцията по такъв начин, че да не пречим на полицейските операции и на разследването", каза тя. 

"Игъл Ес", плаващ под флага на островите Кук, е заподозрян, че на Коледа е повредил електрическия подводен кабел "ЕстЛинк" 2, свързващ Финландия с Естония през Балтийско море.

Плавателният съд беше отведен под ескорт до пристанището на Килпилахти, на 40 км източно от Хелзинки, където следователите го оглеждат и разпитват екипажа му, състоящ се от около 20 души. От вторник насам седем моряци са били заподозрени и им е наложена забрана за пътуване.

Подозира се, че "Игъл Ес" е част от руския "фантомен флот" - кораби, превозващи руски суров петрол и петролни продукти, които са обект на ембарго.

В петък НАТО обяви, че ще засили военното си присъствие в Балтийско море.

След руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. в Балтийско море се случиха множество подобни инциденти. Според експерти и политици тези действия, които са насочени по-специално срещу енергийната и комуникационната инфраструктура, са част от хибридната война между Русия и западните държави в тази обширна морска зона, граничеща с няколко държави, членки на НАТО.

На 17 и 18 ноември в шведски териториални води бяха прекъснати два телекомуникационни кабела. Стокхолм подозира плаващия под китайски флаг кораб за насипни товари "И Пън 3", който се е намирал в района, когато това се е случило.

Европейският съюз обяви, че засилва мерките за "защита на подводните кабели, по-специално чрез подобряване на обмена на информация, прилагане на нови технологии за откриване и възможности за подводен ремонт и сътрудничество на международно равнище".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ