Фон дер Лайен: ЕС трябва да адресира изкривяванията на принципите на конкуренцията от САЩ

Фон дер Лайен: ЕС трябва да адресира изкривяванията на принципите на конкуренцията от САЩ

Европейският съюз трябва да адресира „изкривяванията“ на принципите на конкуренцията, създадени от пакета на САЩ от субсидии в размер от 430 млрд. долара, насочени към стимулиране на щадящи климата технологии. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Би Би Си.

Някои членове на ЕС разкритикуваха американския Закон за намаляване на инфлацията (IRA), което поражда опасения от търговска война.

Съществуват притеснения, че данъчните облекчения, предвидени в закона, могат да отклонят бизнеса от ЕС и да постави в неравностойно положение редица европейските компании.

Фон дер Лайен каза, че ЕС трябва да „адаптира собствените си правила“. „Конкуренцията е добра... но тази конкуренция трябва да се базира на равни условия“, каза тя по време на реч в Белгия.

Според IRA американските потребители ще получат бонуси при купуването на нови и употребявани електрически автомобили, които са произведени от северноамерикански заводи.

Президентът на САЩ Джо Байдън нарече това най-„агресивното действие“, предприето от страната му за справяне с климатичната криза.

Но европейските съюзници го възприемат като антиконкурентна мярка и заплаха за европейските работни места, особено в енергийния и автомобилния сектор.

Фон дер Лайен каза, че ЕС трябва да работи със САЩ „за справяне с някои от най-тревожните аспекти на закона“.

Тя добави, че ЕС трябва също да „адаптира“ собствените си правила за държавна помощ, за да стимулира публичните инвестиции в екологичния преход.

Темата за новото американско законодателство беше повдигната и по време на посещението на френския президент Еманюел Макрон във Вашингтон миналата седмица .

Президентът на САЩ каза, че може да бъдат направени леки корекции, за да се улесни възможността европейските фирми да се възползват от пакета субсидии.

„Никога не съм възнамерявал да изключвам хора, които си сътрудничат с нас. Това не беше намерението“, каза Байдън.

„Върнахме се в бизнеса, Европа се върна в бизнеса. И ние ще продължим да създаваме работни места в производството в Америка, но не за сметка на Европа“, коментира той.

В интервю за Си Би Ес, публикувано в неделя, гМакрон каза, че проблемът е „поправим“, а дискусията му с Байдън е била „откровена и ползотворна“.

Той заяви, че отслабването на европейската индустрия „не е в интерес на администрацията на САЩ и дори на американското общество“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа