Франция подписа споразумение за създаването на държавата Нова Каледония

Споразумение за създаването на държавата Нова Каледония беше подписано в Буживал, предградие на Париж. Това съобщи Politico, позовавайки се на участници в преговорите. Както уточнява изданието, подписването на споразумението е обявено от съперничещи си политически движения, обсъждащи бъдещето на Нова Каледония. Френският президент Еманюел Макрон потвърди сключването на „историческо“ споразумение за институционалната структура на френската отвъдморска територия. Според него преговорите с участието на избрани представители на Нова Каледония са продължили десет дни. Френският премиер Франсоа Байру от своя страна приветства споразумението за създаването на „уникална организация“, отбелязвайки, че това ще бъде залегнало във френската конституция.
Документът предвижда създаването на нова държава, частично зависима от Франция, пише Politico. Предполага се, че жителите на Нова Каледония ще получат отделно гражданство и във връзка с това ще могат да притежават два паспорта. Освен това, на новата държава може да се предоставят правомощия да провежда собствена международна политика, съобщава вестник Les Nouvelles Calédoniennes.
Преди обаче документът да влезе в сила, той трябва да бъде одобрен от френския парламент. След това в Нова Каледония трябва да се проведе съответен референдум. Някои политически групи, както отбелязва Politico, се застъпваха за независимостта на Нова Каледония, а други бяха против нея. В крайна сметка те успяха да намерят компромис и да се споразумеят за статута на автономия.
Нова Каледония става територия на Франция през 1853 г. Повече от сто години по-късно, през 1957 г., целият коренен народ – канаките, получава френско гражданство. През 2018–2021 г. на островите бяха проведени три референдума, по време на които мнозинството от жителите решиха да останат част от Франция. Последното гласуване беше бойкотирано от потомците на коренното население.
През май 2024 г. в Нова Каледония се проведоха протести срещу законопроект, който би разширил избирателните права на французите, живеещи на островите. Противниците на документа смятаха, че той може да отслаби избирателните права на коренното население и да засили влиянието на Париж. Протестите на островите ескалираха в бунтове, погроми и сблъсъци с полицията. Няколко души бяха убити, а над 300 бяха ранени. Френските власти разположиха въоръжените сили и беше обявено извънредно положение. Макрон лично посети Нова Каледония.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.