Франция ще забрани използването на англицизми в сектора на видеоигрите

Франция ще забрани използването на англицизми в сектора на видеоигрите

Франция ще забрани използването на англицизми в сектора на видеоигрите

Френското министерство на културата обяви, че ще забрани използването на англицизми в сектора на видеоигрите с цел използване на речник, който всички граждани могат да разберат, особено тези, които не са геймъри, предава eleconomista.es.

Английският е световен език, избран да обединява хората по света, поради което все повече съвременни термини се въвеждат в речника ни без превод. В случая с технологиите това е много разпространено и най-вече в сектора на видеоигрите.

Това е нещо, което притеснява много хора, особено тези, които се борят за чистотата на езика и виждат как малко по малко френският речник бива превземан от думи от други езици. Франция се бори срещу това от няколко години, като през 2017 г. Френската академия дори представи ръководство за англосаксонски термини, използвани днес като fact checking (проверка на факти) или Big Data (големи данни) с френския им превод. 

Тази седмица и след натиск от френското министерство на културата, забраната за използване на термини, отнасящи се до видеоигри на английски език, беше официално публикувана в държавния бюлетин. Така, терминът streamer например вече ще бъде заменян с "а joueur-animateur en direct" (на живо играч-аниматор).

Мерките задължават всички работещи в държавата да използват официалните термини на френски език, но това не означава непременно, че както медиите, така и компаниите в този сектор или всеки, който иска да говори по този въпрос, трябва да използва само френски думи.

Основната причина, поради която Франция реши да извърши това "възстановяване" на езика, е, че използването на чужди термини може да "действа като бариера" за тези, които не играят или не следват сектора на видеоигрите, както научи АФП.

Истината е, че да се каже streamer е много по-бързо, по-удобно и по-лесно, но когато се каже joueur-animateur en direct, концепцията се разбира от много повече хора, независимо дали играят или не. 

Френската академия уверява, че "деградацията на езика не трябва да се разглежда като нещо неизбежно" и насърчава специализираните медии в сектора на видеоигрите да приемат тези условия с цел цялото население да може да общува по-лесно. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ