Френските синдикати вдигат мащабен протест с 600 хиляди души срещу пенсионната реформа
Френските синдикати започват във вторник мащабен протест срещу пенсионната реформа като за целта са мобилизирани 600 000 души. Демонстрации и стачки ще има в Париж и 250 общини в страната. Протестите започват два дни преди очакваното парламентарно гласуване в четвъртък на законопроекта на опозицията за отмяна на увеличението на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години.
Полицейски части правят скици на подстрекатели на безредици от редиците на анархисткото движение Черен блок. Според служителите на реда това нелегално движение има в редиците си до 1000 бунтовници, които умишлено провокират безредици и сблъсъци с полицейски служители.
Префектурата на Париж предупреди, че властите възнамеряват да заснемат шествията с дронове, за да следят ситуацията по всички маршрути. Полицейските експерти казват, че има нужда от повишаване на сигурността в светлината на проявите на вандализъм, извършени при предишни акции. Над 4000 полицаи и жандармеристи ще дежурят в столицата.
Поради трудовите протести се очакват нарушения в графика на железопътния и въздушния транспорт във Франция. Държавната железопътна компания Ес Ен Се Еф (SNCF) съобщи, че във вторник е планирано да не пътуват 10 процента от нейните влакове. Фирмата Ер А Те Пе (RATP), която управлява обществения транспорт в Париж, обяви, че се очаква той да се движи по график.
Стачните действия вероятно ще се отразят най-сериозно на гражданските полети в страната. Френската Генерална дирекция за гражданска авиация (DGAC) е поискала от авиопревозвачите да ограничат дейността си на парижкото летище "Орли", както и на аерогарите в Лион, Марсилия, Ница, Тулуза и Нант. Някои училища във Франция може да останат затворени поради трудовите протести.
Синдикалните централи очакват шествията в цялата страна да привлекат между 400 000 и 700 000 души. Въпреки подобни смущения в обичайния живот на обществото, според проучване, организирано от Френския институт за обществено мнение (IFOP), провеждането на национален ден за действие срещу реформата се подкрепя от 57% от жителите на страната.
През януари беше представен проект на план за реформа за повишаване на възрастта за пенсиониране във Франция от 62 на 64 години и премахване на някои специални пенсионни режими. Инициативата веднага предизвика демонстрации и стачки в цялата страна. На 14 април френският Конституционен съвет подкрепи реформата. Той изключи няколко разпоредби от него, но одобри ключовата - вдигане на възрастта за пенсиониране с две години. След това президентът Еманюел Макрон подписа документа. Пенсионната реформа трябва да влезе в сила тази есен.
Протестите ще се проведат два дни преди Националното събрание (долната камара на парламента) да внесе законопроект от група независими депутати и представители на отвъдморските територии на Франция за отмяна на реформата. Правителството на страната обаче вече остро разкритикува тази инициатива, като я определи като противоконституционна. На 3 юни социалната комисия на Народното събрание отхвърли първия член от законопроекта, който съдържаше изискване за отказ от повишаване на минималната възраст за пенсиониране от 62 на 64 години за повечето категории работници.
Управляващите категорично отказват да се срещнат със стачкуващите и да се съгласят на ревизия на реформата. Възстановяването на правото на пенсиониране на 62 години, според правителствени експерти, би застрашило хазната с допълнителни разходи от 15 милиарда евро в среда, в която държавните дългове вече са рекордно високи. Жерар Ре, един от координаторите на националната акция, каза, че тази реформа наказва преди всичко работниците с най-ниски доходи, тъй като до края на кариерата си те не могат да продължат да работят по здравословни причини. Мерките на правителството също тласкат онези, които вече са в крайна нужда, към още по-голяма бедност, твърдят синдикатите. „Призовавам всички да излязат на улицата“, каза генералният секретар на Генералната конфедерация на труда Софи Бине. Тя подчерта, че мащабът на акцията във вторник ще повлияе на по-нататъшната съдба на движението.
Франция е една от развитите държави с най-ниска възраст за право на пенсиониране. Тя отделя повече пари в сравнение с много от останалите държави за пенсии, като през 2021 г. средствата се равняват на 13,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, информира онлайн порталът statista.com.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.