Членове на НАТО искат удължаване на мандата на Столтенберг заради спорове за наследника му

ЕС

Страните членки на НАТО са склонни към вариант за удължаване на мандата на генералния секретар на алианса Йенс Столтенберг заради трудностите, възникнали при съгласуването на кандидатурата на неговия приемник. Това съобщава британският вестник Financial Times /FT/, позовавайки се на свои източници.

„В интересите на приемствеността, това има смисъл“, казва високопоставен западен дипломат, който е обсъдил със Столтенберг възможността за удължаване на мандата му до 30 септември. „Той ще го направи. Той е човек с чувство за дълг“, казва източникът на вестника. Изданието съобщава, че удължаването на пълномощията на Столтенберг може да бъде краткосрочен компромисен вариант за страните-членки на НАТО, докато неговият приемник не бъде избран още през следващата година.

Както отбелязва вестникът, опцията за продължаване на правомощията на настоящия генерален секретар на алианса е възникнала поради факта, че двамата основни кандидати за поста на новия ръководител на военния блок - датският премиер Мете Фредериксен и британският министър на отбраната Бен Уолъс - не могат да получи единодушна подкрепа сред членовете на алианса. Според изданието няколко страни от алианса са за назначаването на жена за първи път на поста генерален секретар на НАТО, докато други биха искали да видят представител на Източна Европа начело на алианса.

Най-големите страни-членки на НАТО, включително САЩ, смятат, че поста генерален секретар трябва да бъде зает от бивш или настоящ ръководител на правителство, който би имал по-голям авторитет в очите на всички членове на блока. Източниците на вестника добавят, че Франция и Германия все още клонят към кандидатурата на Фредериксен, но президентът на САЩ Джо Байдън не е изразил "пълна подкрепа" на среща с нея на 5 юни във Вашингтон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Всесезонните гуми – практичен избор за шофьорите, които търсят баланс и сигурност
Върховният административен съд потвърди поскъпването на синя и зелена зона в София
Как Daibau променя начина на намиране на майстори в България
Весела Бабинова, Владимир Зомбори и Екатерина Лазаревска разказват история за магията на споделените моменти
Още едно "да": Заместник-омбудсманът Мария Филипова се съгласи да бъде служебен премиер
Времето: Предупреждения от първа и втора степен за обилни валежи в цяла Южна България
На днешната дата, 29 януари. Рождениците днес