Г-7 набират 600 млрд. долара за алтернатива на китайската инициатива „Един пояс, един път“

Лидерите на Г-7 поеха ангажимента да наберат 600 млрд. долара частни и публични средства в рамките на пет години, за да финансират инфраструктурни проекти в развиващите се страни и да се противопоставят на китайска инициатива за трилиони долари „Един пояс, един път“, предаде Ройтерс.
Президентът на САЩ Джо Байдън и други лидери на Г-7 дадоха нов старт на инфраструктурния проект за развиващите се страни, като той вече се казва „Партньорство за глобална инфраструктура и инвестиции", стана ясно на годишната среща на Група на седемте, която се провежда в Германия.
Байдън каза, че Съединените щати ще мобилизират 200 млрд. долара под формата на безвъзмездни средства, федерални фондове и частни инвестиции в продължение на пет години, за да подкрепят проекти в страни с ниски и средни доходи, насочени към разрешаване на проблеми с, свързани с изменението на климата, както и за подобряване на глобалното здраве, равенството между половете и цифровата инфраструктура.
„Искам да бъда ясен. Това не са дарения или благотворителност. Това е инвестиция, която ще донесе възвращаемост на всички“, каза Байдън като добави, че инициативата ще позволи на страните да „видят конкретните ползи от партньорството с демокрации".
Американският президент каза още, че допълнителни стотици милиарди долари могат да дойдат от международни банки за развитие, институции за финансиране на развитието, държавни фондове и други.
Европа ще мобилизира 300 млрд. евро по проекта през същия период, за да изгради устойчива алтернатива на китайската инициатива „Един пояс, един път“, ", която китайският президент Си Дзинпин стартира през 2013 г., каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред събралите се.
За своите планове говориха и лидерите на Италия, Канада и Япония, някои от които вече бяха обявени отделно. Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Борис Джонсън не присъстваха на този разговор, но техните страни също участват.
Инвестиционната схема на Китай включва програми за развитие в над 100 страни, насочени към създаване на модерна версия на „Пътя на коприната“ от Азия до Европа.
Представители на Белия дом твърдят, че планът на Китай е донесъл малко видими ползи за множество развиващи се страни.
Фридерике Родер, вицепрезидент на групата с нестопанска цел Global Citizen, каза, че обещанията за инвестиции могат да бъдат „добро начало“ за по-голямо участие на страните от Г-7 в проекти в развиващите се страни и биха могли да подкрепят по-силен глобален растеж за всички.
Страните от Г-7 осигуряват средно само 0,32% от брутния си национален доход, по-малко от половината от обещаните 0,7%, като помощ за развитие, каза тя.
„Но без развиващите се страни няма да има устойчиво възстановяване на световната икономика“, каза тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Икономика |Путин забрани чуждестранни кораби да влизат в руски пристанища без съгласие на службата за сигурност
Свят |Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Свят |Априлският Великден удвои печалбата на най-големия нискотарифен авиопревозвач в Европа
Компании |Полша откри най-голямото находище на нефт и газ в страната
Икономика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Хороскоп |Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Свят |Футболната легенда Пол Гаскойн е хоспитализиран в безсъзнание
Свят |Екстремни жеги: Гърция се готви за шест поредни дни с температури до 43 градуса
Свят |Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Финанси |Властите в Афганистан задържаха десетки млади жени за нарушения на нормите за облекло
Свят |Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Икономика |Financial Times: Екстремните жеги вдигат на цените на храните и подхранват инфлацията
Икономика |

Коментари
Няма въведени кометари.