Г-7 разисква план на САЩ за пакет от помощ за Украйна в размер до 50 млрд. долара

Г-7 разисква план на САЩ за пакет от помощ за Украйна в размер до 50 млрд. долара

Г-7 разисква план на САЩ за пакет от помощ за Украйна в размер до 50 млрд. долара

Съединените водят преговори с близки партньори, за да поведат група от страни, които да дадат до 50 млрд. долара помощ на Украйна, пише Блумбърг.

Огромните разходи ще бъдат изплатени с неочакваните печалби от суверенни руски активи, които са били замразени и натрупват лихва, предимно в Европа.

Планът се обсъжда сред държавите от Г-7, като САЩ настояват за постигане на споразумение, когато лидерите на групата се срещнат в Италия през юни, твърдят запознати източници. Дискусиите по тази тема са трудни и споразумението все още може да отнеме месеци, добавя те

Планът е сигнал за силна демонстрация на подкрепа от страна на Вашингтон, след като Конгресът одобри 61 млрд. долара помощ за Киев през април, която беше задържана с месеци поради партийни спорове. Този ход също ще окаже подновен натиск върху Европейския съюз да се откаже от възраженията си срещу използването на замразените руски активи.

Говорители на Министерството на финансите на САЩ и Съвета за национална сигурност на Белия дом са отказали коментар.

На въпрос за този тип предложение, в което САЩ или подгрупа от страни от Г-7, предоставят парите средства, които ЕС ще изплати с помощта на замразените активи, министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че „това е нещо, което сме обсъждане.”

„В идеалния случай това е нещо, в което бихме искали да участва цялата Г-7, а не само Съединените щати да го правят сами“, каза тя пред Блумбърг.

Европа и САЩ осигуряват над 95% от помощта за Киев.

Забавянето на финансовата и военна помощ предизвика предупреждения от длъжностни лица в Киев за риска от руски пробив във войната, тъй като украинските сили страдат от  намаляващите доставки на боеприпаси.

Последното развитие следва месеци на дискусия между съюзниците за това как да се вземат предвид европейските страхове относно излагането на ЕС на рискове от използването на замразените руски активи, като същевременно помощта за Украйна се постави на по-устойчива основа.

Повечето европейски държави се противопоставиха на пълната конфискация на активите и бяха скептични към предложенията, за които се страхуваха, че ще подкопаят стабилността на еврото или ще ги изложат на руско отмъщение. Стремежът на САЩ по същество се свежда до намирането на начин да се предостави на Украйна възможно най-голямата подкрепа бързо, а не в по-малки количества, чрез по-добро мобилизиране на печалбите, произведени от замразените активи, твърдят източниците.

Страните от Г-7 замразиха активи на Руската централна банка за около 280 млрд. долара в отговор на нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., като по-голямата част от тях се държат в Европа чрез базираната в Белгия клирингова къща Euroclear

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ