Генералният секретар на НАТО "инспектира" Балканите 

Генералният секретар на НАТО инспектира Балканите 

 Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг започна обиколка на Балканите с посещение в една от новоприетите страни в алианса - Северна Македония, както и потенциалните кандидати Сърбия, Босна и Херцеговина (БиХ) и Косово.  

Столтенберг пристигна снощи в столицата на Босна и Херцеговина - Сараево, а през следващите два дни ще продължи с посещения в Прищина, Косово, сръбската столица Белград, и Скопие, Северна Македония. Във всяка от тези страни Йенс Столтенберг има разговори на най-високо държавно равнище. 

За  разлика от всеки друг път програмата на обиколката, която изглежда като своеобразна инспекция на “новобранците” в алианса и страните, считани за потенциални кандидати, този път не включва Черна гора.  Адриатическата република се присъедини към НАТО преди шест години и досега Йенс Столтенберг винаги я е посещавал по време на визити на Балканите. 

Политически и дипломатически наблюдатели свързват изключването  ѝ от визитата с неотдавнашното идване на власт в Черна гора на проруския Демократичен фронт, на който открито се противопоставиха САЩ и ЕС. Андрия Мандич, един от лидерите на Фронта, който пое властта в черногорския парламент в края на октомври, стана член на Съвета за отбрана и сигурност, който взема най-важните военни и политически решения и получава секретна информация от алианса. В тази връзка Западът се опасява, че чрез черногорския говорител секретната информация на НАТО може да стане достъпна за Москва. 

"Андрия Мандич никога не бива да има достъп до чувствителна информация на НАТО", предупреди преди дни Саво Кентера, бивш ръководител на ключовата разузнавателна служба на Черна гора - Агенцията за национална сигурност. "Тъй като НАТО спазва принципа на "слабото звено" при споделянето на данни с партньори (какъвто в Черна гора днес със сигурност е говорителят), предоставянето на информация от алианса на Подгорица със сигурност ще бъде силно ограничено", допълни той. 

Тази теза се потвърждава от факта, че Йенс Столтенберг ще разговаря с новия министър-председател на Черна гора Милойко Спаич извън балканската обиколка и в компанията на други лидери на НАТО от региона: Словения, Хърватия и Албания. Срещата им е насрочена за сряда. 

Алиансът очевидно се надява да компенсира ограничените контакти с Черна гора чрез активизиране на сътрудничеството с други регионални партньори, особено със Сърбия и Босна. 

Сърбия, която продължава да декларира военен неутралитет и дистанцираност в конфликта в Украйна, се върна към активно сътрудничество с НАТО това лято. Въпреки обявения преди година мораториум върху военната дейност с всички чуждестранни партньори, през юни Сърбия проведе съвместни учения с държавите от Платинения полк на алианса в южната част на страната. Съединените щати горещо приветстваха решението на Белград, докато Кремъл обеща да "следи много внимателно" подобни действия. 

  

По този начин Сърбия, която претендира, че е ключов партньор на Русия на Балканите, възобнови сътрудничеството си с НАТО, което активно развиваше и преди. В края на 2019 г. Белград прие нов Индивидуален план за партньорство с НАТО (ИППП), в който потвърди "все по-тясното партньорство с Алианса". Предишният такъв план предоставяше на алианса правото да използва сръбската военна инфраструктура. А през 2016 г. сръбският парламент ратифицира споразумение, което дава на военния персонал на НАТО свобода на придвижване на сръбска територия, достъп до всички съоръжения и, най-важното, дипломатически имунитет. 

И Босна, където Милорад Додик, лидер на една от двете части на страната, Република Сръбска, официално се противопоставя на сближаването със Северноатлантическия алианс, прие закон за отбраната, който задължава властите на страната да извършат "всички необходими дейности за приемането ѝ за член на НАТО". Босна има военни и политически представители в НАТО, а алиансът разполага със свою щаб в страната, което "улеснява реформирането на босненските въоръжени сили по стандартите на НАТО". 

  

Преди пет години Босна получи План за действие за членство в НАТО, който успешно изпълнява. А Милорад Додик, в качеството си на член на босненското председателство, също подписа програмите за реформи, предвидени в този план, през последните две години. Ето защо базираният в Сараево политически и военен експерт Невен Казанович е убеден: "Движението на Босна и Херцеговина към НАТО е необратимо. 

Алиансът очаква настоящите посещения на Йенс Столтенберг ще дадат нов тласък на това движение поне в Босна и Сърбия. 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ