Германия помага за осигуряване на оскъдни ракети за ПВО за Украйна

ЕС

Германският министър на отбраната Борис Писториус е убедил няколко европейски партньори да се обединят, за да предоставят около 30 управляеми ракети PAC-3 за системите за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ на Украйна, с цел да се подсилят намаляващите ѝ запаси.

Заедно с още пет ракети от запасите на германските въоръжени сили – Бундесвера – общо около 35 ракети-прехващачи ще бъдат доставени на Украйна възможно най-скоро, съобщава Bloomberg.

Доставките на боеприпаси за Украйна са под все по-голям натиск след месеци на интензивни руски атаки. В същото време европейски представители се опасяват, че голямото количество боеприпаси, използвани при американските и израелските удари срещу Иран, може да се отрази на американските запаси и на продажбите на оръжие от Вашингтон на правителството в Киев.

Съединените щати и техните партньори в региона на Персийския залив най-вероятно са изразходвали повече от 1000 ракети-прехващачи PAC-3, откакто въздушната кампания срещу Иран започна преди повече от седмица. Това поставя допълнително напрежение върху наличните запаси и поражда въпроси дали могат да бъдат изпратени още ракети на Украйна.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви тази седмица, че страната му е получила около 600 ракети PAC-3, откакто Русия започна инвазията през 2022 г. — по-малко от броя, произведен от американската компания „Локхийд Мартин“ само през 2025 г.

Писториус е предложил по време на среща миналия месец Германия да предостави пет ракети PAC-3 от запасите на Бундесвера, ако други държави осигурят общо още 30 ракети.

Нидерландия и няколко други държави са поели необвързващи ангажименти, които вече са потвърдени, което означава, че пакетът може да бъде доставен, посочват източниците на медията.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Археолози откриха непокътнат град на маите в биосферния резерват Калакмул
Международния институт за стратегически изследвания в Лондон: Руски дронове са шпионирали страни от НАТО без ответна реакция
Бизнес притча за Хронос и Кайрос
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Изкуственият интелект отвъд еуфорията
Младежкият доброволчески отряд към СО изгражда сензорна градина за кучета в Animal Rescue Sofia
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер