Германският Бундестаг прие декларация, признаваща македонската култура, език и идентичност

Германският Бундестаг прие декларация, признаваща македонската култура, език и идентичност

Германският Бундестаг прие декларация, в която призовава България да се въздържа от поставянето на допълнителни условия към Северна Македония, освен постигнатия вече компромис за конституционна промяна. Декларацията беше приета късно в четвъртък, съобщи БНТ.

Документът е изготвен от трите партии в управляващата коалиция на федералната република и в него се казва още, че Германският Бундестаг признава македонската култура, идентичност и език.

Според германските депутати от управляващата коалиция въпреки усилията на София, Скопие и останалите дължави от ЕС, различията между двете съседни държани все още не са напълно разрешени и те представляват опасност за процеса на разширяване на ЕС.

Берлин смята, че трябва да се положат всички усилия, за да се предприеме следващата стъпка в процеса на присъединяване на Северна Македония. Германският Бундестаг приветства усилията на правителствата в Скопие и София да засилят сътрудничеството в различни културни и икономически области с цел сближаване.

Според евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев декларацията е приета по молба на министър-председателя в Скопие. Ковачев благодари на колегите си от Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз в Бундестага, че не са подкрепили документа.

"Проблемът, или по-точно странният феномен е, че те се молят на друга държава да признае в решение на парламент това, че македонският език, култура и идентичност съществуват. Аз нe съм чувал за друг подобен феномен на нашата планета, където една държава да е толкова несигурна в своята идентичност, език и култура, че да трябва да моли друга държава с политическо решение на законодателен орган да признае езика, културата и идентичността ѝ", заяви Андрей Ковачев.

По думите му германският парламент по настоятелна молба на министър-председателя в Скопие е приел една резолюция, която има за цел да помогне за започването на преговори за присъединяване към Европейския съюз на Република Северна Македония.

"В това няма нищо лошо. Нашите колеги, съседи и приятели в Скопие не би трябвало да се притесняват от това, че имат съвременна идентичност, език и култура, но аз разбирам, че те искат да покажат някаква историческа последователност или исторически континуитет, който е различен от българския. Това е основата на нашия проблем, от там идват и дискриминацията, и говора на омразата, и всички проблеми, които имаме, обясни Ковачев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ