Германското промишлено производство нарасна повече от очакваното през май

Германското промишлено производство нарасна повече от очакваното през май

Германското промишлено производство нарасна повече от очакваното през май благодарение на автомобилната индустрия и производството на енергия, съобщи федералната статистическа служба, цитирана от Ройтерс.

Производството се е увеличило с 1,2% спрямо предходния месец, докато анализатори, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че ще остане непроменено на 0%.

„Твърде рано е да се каже с пълна увереност, но признаците за поне циклично възстановяване, макар и от ниски нива, се увеличават“, каза Карстен Бжески, глобален ръководител на макроикономиката в ING.

Въпреки това, в краткосрочен план, според него, рисковете от спад са се увеличили поради продължаващото търговско напрежение, по-силното евро и сухото и горещо лято досега, което е довело до много ниски нива на водата в германските реки за това време на годината.

Увеличението през май може да означава, че производственият сектор е на път към възстановяване, каза Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Hamburg Commercial Bank.

Въпреки че нивата на производство все още са доста под тези, наблюдавани след първоначалната фаза на възстановяване след пандемията, от няколко месеца има възходящ импулс, каза де ла Рубия.

Производството през април и май беше малко над средното за първото тримесечие, което подхранва надеждите, че индустрията е преодоляла обрата. Макар че едва ли се очаква брутният вътрешен продукт да нарасне през второто тримесечие, растежът би трябвало да продължи през следващите тримесечия, чрез промени в политиката, които ще осигурят значителен тласък най-късно през следващата година, каза Ралф Солвен, старши икономист в Commerzbank.

Германското правителство одобри пакет от данъчни облекчения, за да стимулира инвестициите и да върне икономиката към растеж след две години на свиване.

Производството през май беше подкрепено от ръст от 4,9% в автомобилната индустрия спрямо април и от 10,8% в производството на енергия.

Увеличението на производството във фармацевтичната индустрия с 10% през май също оказа положително влияние върху общия резултат.

По-добрите от очакваните данни за германското промишлено производство за май се дължат отчасти на продължаващото изпреварване на тарифите във фармацевтичния сектор, каза Франциска Палмас, старши икономист за Европа в Capital Economics, визирайки факта, че САЩ купуват повече от Германия, преди новите тарифи да влязат в сила.

Въпреки това, производството в други сектори също се оказва по-устойчиво на тарифи от очакваното, каза Палмас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ