Новата икономика: Кои европейски държави регулират най-много алкохола, тютюна и нездравословната храна?

Турция, Литва, Унгария и Обединеното кралство имат едни от най-строгите ограничения върху алкохола, безалкохолните напитки, тютюна и нездравословната храна, информира Euronews.
Многобройни проучвания показват, че увеличаването на данъците върху алкохола и цигарите помага за намаляване на консумацията и рисковете за здравето. Не всеки обаче обича да му се казва какво да прави. Според Nanny State Index за 2025 г., Литва е най-интервенционистката страна в ЕС, когато става въпрос за потискане на нездравословния начин на живот чрез данъци и забрани.
Литва е в тотална война срещу алкохола
Балтийската страна е единствената в ЕС, която забранява продажбата на алкохол на лица под 20 години. Законодателството ѝ също така строго регулира работното време, като забранява продажбите преди 10:00 ч. или след 20:00 ч. (15:00 ч. в неделя).
Маркетингът също е засегнат от рестриктивните разпоредби за алкохола, с пълна забрана за реклама на алкохол във всичките му форми, включително вносни списания. Подобно на съседа си Латвия, страната също е ограничила енергийните напитки, забранявайки продажбата им на лица под 18 години от 2015 г. насам.
Тютюнът също не е пощаден от строгите регулации на страната. В допълнение към пълното ограничение на рекламата и спонсорството на електронни цигари в медиите, пушенето е забранено на всички балкони и тераси на жилищни сгради, където поне един жител е против пушенето. Според доклада „градските съвети в големите градове съобщават, че малко лица са били глобени“.
Турция напълно забранява електронните цигари
Турция, страната, която докладът нарича „най-нечувствителната“ от всички държави, е единствената с пълна забрана на електронните цигари. „Турция е влязла във война срещу алкохола и никотина“, се казва в доклада.
„Електронните цигари, снусът и нагряваните тютюневи изделия са напълно забранени, въпреки че една форма на смъркане („енфийе“) е законна, а никотиновите пакетчета не са изрично забранени.“ „Цигарите трябва да се продават в обикновена опаковка, тютюнът не може да се излага в магазините, а автоматите за цигари са забранени“, се посочва в доклада.
Великобритания се готви за кръстоносен поход срещу нездравословната храна
Великобритания, седма в общото класиране, заема най-строгата позиция по отношение на тютюна, с данък от 411 евро на килограм. Англия вече забрани автоматите за цигари през 2011 г., а след по-малко от две години страната ще забрани покупката на тютюн за всички, родени през 2009 г. или по-късно.
Литва има най-висок резултат сред страните от ЕС. Освен това, рекламата на нездравословни храни ще бъде забранена по телевизията преди 21:00 часа и по всяко време онлайн от октомври 2025 г.
Унгария налага високи данъци върху нездравословните храни
Що се отнася обаче до нездравословните храни и напитки, Унгария оглавява списъка като най-рестриктивна страна, освен че е на второ място по мерки срещу тютюнопушенето и на трето място по мерки, обезкуражаващи употребата на така наречения по-безопасен никотин.
След въвеждането на данъка върху продуктите за обществено здраве, известен още като данък върху чипса, през 2011 г., Унгария вече има най-обширното данъчно облагане на храни и безалкохолни напитки, насочено към продукти като предварително сварени макаронени изделия, сладкиши, сладки напитки, солени закуски и подправки, в допълнение към стандартната ставка на ДДС от 27%.
Някои примери? Допълнителни 2,04 евро на килограм сладко или 1,02 евро на килограм или литър подправки и солени закуски. „Изглежда вероятно продажбата на енергийни напитки на лица под 18 години да бъде забранена до 2025 г.“, добавя докладът.
Германия има най-ниските данъци върху бирата, спиртните напитки и цигари
С едни от най-ниските данъци върху бира, спиртни напитки и цигари, Германия е, според доклада, „най-добрата страна за пиене, пушене, вейпинг и хранене в ЕС“. Само три от 16-те германски провинции имат пълна забрана за пушене на обществени места – Бавария, Северен Рейн-Вестфалия и Саарланд – докато останалите имат ограничения, базирани на размера на заведението, категорията на заведението и дали се сервира храна.
Няма специфични ограничения за храни и безалкохолни напитки, нито данък върху захарта. Има обаче данък върху течността за електронни цигари, който се очаква да се увеличи до 0,32 евро през 2026 г. Освен това, никотиновите пакетчета са де факто забранени, защото са посочени като хранителни продукти, а храните не могат да съдържат никотин в Германия.
Що се отнася до храните и безалкохолните напитки, властите започнаха да предприемат стъпки за регулирането им по по-здравословен начин. В доброволно споразумение, подписано с правителството, някои компании ще се стремят да „преформулират хранителните продукти, за да постигнат намаляване на консумацията на захар с поне 10%.“
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.