Google Earth разкрива социалната несправедливост в Бахрейн

Google Earth разкрива социалната несправедливост в Бахрейн

Фрапиращото социално разделение поражда напрежение, което се готви да ескалира в малката островна държава Бахрейн, разположена на Персийския залив, с население от 1,3 милиона. Контрастът между бедни и богати там през 2006 година стана повод за недоволство и бунтове. Това се случи, след като бедната шиитска общност, живееща в мизерия в гъстонаселените региони на страната, разбра от сателитни снимки на Google за лукса и разкоша, в които прекарват дните си бахрейнските сунити.

Снимките на Google показаха огромни дворци на сунитската монархия в Бахрейн, припомня Business Insider. Въпреки че правителството на Бахрейн реагира, като блокира достъпа на гражданите си до Google Earth, сателитните снимки продължиха да циркулират в мрежата като PDF файлове. Те предизвикаха недоволство заради нарастващата невъзможност на хиляди шиити в страната да се сдобият с жилище. През 2011 г. това недоволство се разви в мащабен мирен протест, част от Арабската пролет. Акцията бе потушена брутално от властите. Кризата обаче се задълбочава.

Нови сателитни снимки от тази година показват твърде несправедливото разделение, според качеството на живот, между най-бедните и най-богатите хора в Бахрейн. Чрез Google Earth се вижда, че гъсто населените зони продължават да бъдат твърдя тесни, докато през последните 7 години са изникнали или са били достроени и декорирани огромни нови дворци. 

Около 54 000 молби за правителствено жилище остават неразгледани в Бахрейн към месец март тази година. Броят на хората, търсещи от държавата жилище в страната, се е повишил спрямо март 2011 г. Тогава молбите, чакащи одобрение, са били 46 000.

В същото време огромна част от територията на страната остава незаселена. Така се сформира твърда общност от гневни хора, изчакващи правилния момент, за да се надигнат срещу бахрейнския политически режим, поддържащ приятелски отношения със САЩ, коментира изданието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ