Хизбула се опита да удари с балистична ракета щаба на израелското разузнаване Мосад в Тел Авив

ЕС

Хизбула атакува Тел Авив тази сутрин, като цел е бил щабът на израелското разузнавае Мосад. Израелската армия потвърди, че за първи път ракета на групировката достига града, но тя е била прехваната. Няма данни за жертви и щети. Задействани са били сирени за въздушна тревога в Тел Авив и Централен Израел. Хизбула потвърди, че е изстреляна балистична ракета към Тел Авив в 6.30 ч. в сряда. Говорител на подкрепяната от Иран групировка заяви, че целта е била централата на израелското разузнаване Мосад, обвинявано от Хизбула, че стои зад атаките с пейджърите бомби и други комуникационни устройства, съобщи БНТ.

 Израел съобщи, че е прехваната ракета земя-земя. Израелската армия разпространи видео, за което твърди, че показва изваждането от строя на пусковата установка, от която е била изстреляна ракетата. Ударени са и други цели на Хизбула. Израелската армия в сряда сутринта  отново отправи предупреждение към жителите на Ливан да стоят далеч от позициите на групировката, докато десетки ливанци продължават да бягат от южната част на страната.

Израел продължава обстрела по Южен Ливан на фона на призивите за сдържаност от световни лидери, участващи в Общото събрание на ООН. Ситуацията в Ливан ще бъде обсъдена на извънредно заседание на Съвета за сигурност.

"Стремим се операцията да приключи възможно най-скоро, но също така сме подготвени това да отнеме време - да постигнем целите си и хората да се върнат по домовете си", заяви Даниел Хагари, говорител на израелската армия. Ливанският министър на здравеопазването Фирас Абиад предупреди, че здравната система се задъхва.

След среща в рамките на Общото събрание на ООН в Ню Йорк външните министри на Ирак, Египет и Йордания излязоха с обща позиция, в която обвиняват Израел, че тласка региона към тотална война и заявяват, че прекратяването на ескалацията започва със спиране на израелската агресия в Газа.

Темата обсъдиха и президентите на Франция и Иран. Еманюел Макрон е призовал иранския си колега да подкрепи усилията за цялостна деескалация в Близкия изток, съобщи Елисейският дворец. По-рано пред Общото събрание на ООН Масуд Пезешкиан настоя за спиране на огъня в Газа и атаките на Израел в Ливан.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Гръцка платформа сравнява цените на стоките и в България
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка