Йенс Столтенберг: Целта на НАТО е мирът

Йенс Столтенберг: Целта на НАТО е мирът

Йенс Столтенберг: Целта на НАТО е мирът

Основната цел на НАТО не е да се бори срещу войната, трябва да предотвратява войната. Целта на НАТО е мирът. Имаме агресивна Русия, която използва сила срещу съседи на НАТО - Украйна, Грузия, Молдова, заплахи към тези страни и трябва да направим много повече. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на откриването на Парламентарната асамблея на НАТО, предава БНТ. 

По думите му НАТО се променя, НАТО реагира и се адаптира на променящия се свят. "Сега живеем в по-опасен свят - НАТО трябва да реагира на тази трудна обстановка на сигурността", допълни Столтенберг.

Той подчерта, че във Вашингтон НАТО ще демонстрира, че когато се съгласи, че са необходими повече сили и нови способности - ще изпълни това.

"Нашите съюзници инвестират в нови военни способности. Когато публикувахме подкрепата на НАТО за разходите 18 от съюзниците инвестираха повече от 2% от БВП. През 2014 г., когато поехме ангажимент за повече инвестиции - 2% от БВП, само три държави го направиха. Сега през февруари бяха 18, а след това се присъедини Швеция и станаха 19 държави. Поне две трети от съюзниците ще изразходват 2% от БВП до срещата във Вашингтон. Това значи, че нещата вътре в съюза се подобряват. Трябва да отговорим на плановете", коментира Столтенберг.

Генералният секретар на НАТО поясни, че втората основна тема ще бъде Украйна. "Видяхме атаката в Харков през уикенда и това е още един пример за бруталността на тази война. Русия продължава да напада, да навлиза в суверенна държава. Съюзниците от НАТО предоставиха безпрецедентна помощ за Украйна, необходима е и хуманитарна, и икономическа. 99% от помощта е предоставена от НАТО и това даде възможност на украинците да освободят 50% от територията, която Русия окупира. Повечето експерти смятаха, че Русия ще контролира Киев в началото на войната. Това не стана. Украинците освободиха 50% от територията", отбеляза той.

Според Столтенберг сигурността не е регионална, а е глобална.

"Проблемът е, че през последните месеци не предоставихме на Украйна това, което обещаха. САЩ 6 месеца се договарят, ЕС не са предоставили необходимите количества. Април министрите на отбраната на НАТО се срещнаха със Зеленски - той каза за необходимите оръжия. Съюзниците не предоставиха обещаното. 60 милиарда помощ има забавяне помощ за Украйна. Това допринесе до сериозни последици. Предлагаме да се договорим за по-голяма роля за помощ за Украйна. Съюзниците работят по това предложение. Да се договорим за по-силна роля на НАТО. Необходима е по-добра организация", заяви Йенс Столтенберг.

Той коментира, че Украйна трябва да има по-голяма предвидимост.

"По-силна организация и по-силна роля на НАТО и многогодишен план за помощ. Разчитам на вашата помощ, защото от това се нуждае Украйна. Третата важна тема: Партньорите ни от азиатско-тихоокеанския регион. Трябва да помните кой подкрепи войната на Русия в Украйна. Най-важните доставчици са държавите в Азия - Китай работи в режим на военна икономика. Китай не заклейми руската инвазия на Украйна. 90% от микроикономиката, която Русия получава, е от Китай. Така Русия строи военни самолети и кораби. Тази помощ от страна на Китай - Русия не би могла да води войната срещу Украйна по същия начин. Другият доставчик е Иран с доставката на дронове. Това виждаме в Украйна - виждаме колко важна е Азия. Китай и Русия все повече се съюзяват. Трябва да работим с вашите партньори в азиатско-тихоокеанския регион. Ние разширяваме сътрудничеството си с тях, защото споделяме общи ценности. Живеем в по-опасен свят, но НАТО стана по-силна. Има война в Украйна, Близкия изток, Китай и Русия станаха по-сплотени. Не можем да кажем каква ще е следващата криза, но каквато и да е ние ще успеем да се справим заедно", каза още Йенс Столтенберг. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ