Индия иска да стане развита държава, но първо трябва да се справи с неравенството между половете

Индия иска да стане развита държава, но първо трябва да се справи с неравенството между половете

Когато преди 14 години 41-годишната Ниша Котвал е стажант-лекар в индийския щат Махаращра, родителите ѝ се обаждат преди всяка смяна, за да я попитат дали е стигнала благополучно до болницата.

„Казвайки на родителите си, че съм стигнала до болницата, те знаеха, че съм в безопасност“, казва акушер-гинеколожката.

Повече от десетилетие по-късно в Индия все още съществува закостенял сексизъм, а икономически експерти предупреждават, че страната ще трябва да се справи с проблема, за да постигне икономическите си цели, съобщава CNBC.

Този месец изнасилването и убийството на 31-годишна стажант-лекарка в медицински колеж в Калкута накара жените да се страхуват за безопасността си и принуди Върховния съд на страната да създаде национална работна група от лекари, която да направи предложения как по-добре да се гарантира защитата на жените на работното място.

През 2023 г. процентът на участие на жените в работната сила в Индия е 33%, в сравнение с 27% десет години по-рано. Въпреки че тази цифра бележи тенденция на постепенно повишаване, страната все още е далеч зад САЩ - 56,5%, Китай - 60,5%, Япония - 54,9% и Германия - 56,5% - четирите икономики, от които Индия изостава.

Премиерът Нарендра Моди си поставя амбициозни цели - до края на десетилетието да превърне Индия в икономика на стойност 5 трилиона долара, а до 2047 г. - в развита държава. Икономисти обаче твърдят, че той ще има проблеми с постигането на тази цел, ако страната не работи за увеличаване на броя на жените в работната сила.

„Грамотността на жените се е повишила, раждаемостта е намаляла, урбанизацията се подобрява, а икономиката расте. Но тези фактори [не са направили почти нищо за увеличаване на] участието на жените в работната сила“, казва Сунайна Кумар, старши сътрудник в базирания в Делхи мозъчен тръст Observer Research Foundation.

Загриженост за безопасността

Кумар смята, че липсата на безопасност за жените на обществени места е допринесла за малкия им брой на пазара на труда. На някои жени не им е позволено да пътуват далеч от дома си, за да посещават училище или програми за обучение, което доказва, че страхът и несигурността от сексуално посегателство остават голяма пречка, казва тя. „На много млади жени е разрешено да посещават близките пазари или заведения, но не могат да пътуват от домовете си поради риска от сексуален тормоз.“

В изследователски доклад от 2021 г. икономистът от Световната банка Гириджа Боркер съобщава как студентките в Делхи избират да учат в „колежи с по-ниско качество“, за да избегнат сексуален тормоз, когато пътуват до и от учебното заведение. Това означава или да изберат колежи в близост до дома си, или по-безопасен маршрут или начин на придвижване. Подобни ограничения биха могли да попречат на жените да постигнат по-добра кариера.

„Висококвалифицираните млади хора трябва да бъдат двигател на растежа през следващите години“, заяви Елиана Ла Ферара, професор по публична политика в Harvard Kennedy School. „Но родителите, които са прочели за неотдавнашния инцидент с изнасилване и убийство на високообразована жена, ще си помислят: „Каква полза да инвестираме всичко, което имаме, в образованието на дъщеря си, ако ще се случи нещо подобно?“

Стажант-лекарката е намерена мъртва на 9 август, след като се твърди, че е била брутално изнасилена и убита от полицейски доброволец, който е имал достъп до семинарната стая, в която е почивала.

Инцидентът предизвика вълнение в цялата страна, в резултат на което в Индия избухнаха масови протести на лекари и активисти. Миналата седмица Индийската медицинска асоциация преустанови за 24 часа предоставянето на медицински услуги, които не са свързани със спешна помощ.

Неравенството между половете 

Социалното и системното неравенство между половете продължава да бъде пречка, която Индия трябва да преодолее, ако иска да постигне икономическите си цели, смята Джаяти Гош, професор по икономика в университета „Джавахарлал Неру“ в Ню Делхи.

„В индийското общество съществува дълбок патриархат и мизогиния. Това трябва да бъде поправено преди страната да стане по-развита“, казва Гош. “Представата за това, че Индия става по-развита, е много невярна [когато става въпрос за пола].“

Според индекса на Световния икономически форум за 2024 г. за глобалното неравенство между половете, Индия се нарежда на 129 място от общо 146 по равенство между половете, като изостава от по-големи икономики като САЩ - 43, Китай - 106, Япония - 118 и Германия - 7.

„Заетостта на жените има две роли: Да подпомогне развитието на икономиката чрез производство и да гарантира, че властта и преговорите в домакинството остават по-равностойни“, казва Ла Ферара от Харвард и уточнява, че младите жени не могат да бъдат „държани вкъщи, но условията навън трябва да се променят, за да могат да се движат и да функционират“.

Някои икономисти са скептично настроени към целта на Моди да превърне Индия в развита държава до 2047 г. Но насърчаването на жените да навлязат в работната сила чрез налагане на по-добри предпазни мерки и решения може да придвижи иглата, каза гинекологът Котвал, и това започва с обучението на момчетата от ранна възраст.

„Цялата индийска система и култура разглеждат жените като граждани втора категория и ще са необходими десетилетия работа, за да се промени това“, казва Котвал. „Трябва да работим за подобряване на психологията на момчетата, а не на мъжете. Това е крехката възраст, в която те са изложени на повече неща, които ще помогнат за структурирането на мозъка им.“

Гош твърди, че правителството също така трябва да увеличи разходите и да подобри политиките в подкрепа на жените да навлязат в работната сила.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 26 август. Имен ден празнуват Адриан, Адриана, Наталия
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 26-ти август до 1-ви септември
Главчев смени Калин Стоянов като вътрешен министър. Радев обяви датата на предсрочните избори
Мащабен проект преобразява ЦУМ в модерен търговски комплекс с 5-зведен хотел и СПА-център
Тръмп: Мъск няма да има време да бъде част от кабинета ми в Белия дом, но може да консултира
Почина бившият треньор на Англия, легендарният Свен-Горан Ериксон
Ikea пуска онлайн пазар за стоки втора употреба
Светът на парите: 3 често срещани финансови грешки, които да избягвате още от млади години