Индонезия предложи да намали „близо до нула“ митата върху ключов внос от САЩ

Индонезия предложи да намали „близо до нула“ митата върху ключов внос от САЩ

Индонезия предложи да намали митата върху ключов внос от Съединените щати до „близо до нула“ и да купи американска пшеница на стойност 500 милиона долара като част от тарифните си преговори с Вашингтон, съобщиха в петък водещият преговарящ и асоциация на пшеничната индустрия, предава Ройтерс

Главният министър на икономиката Аирланга Хартарто, водещ преговарящ на Индонезия, също потвърди, че държавният превозвач Garuda Indonesia ще купи още самолети Boeing като част от пакт за 34 милиарда долара с американски партньори, който трябва да бъде подписан следващата седмица.

Индонезия, която е имала търговски излишък от 17,9 милиарда долара със Съединените щати през 2024 г. според търговския представител на САЩ, е изправена пред 32% тарифа на американските пазари и предложи увеличаване на вноса от САЩ, за да улесни търговските преговори между двете страни.

Аирланга Хартарто заяви, че индонезийското правителство е предложило да намали тарифите върху ключов американски износ, включително селскостопански продукти, до почти нула от между 0% до 5% в момента.

„Ще бъдат близо до нула (тарифите за основния износ на САЩ), но ще зависи и от това колко ще бъдат тарифите, които ще получим от САЩ“, каза Аирланга.

Главният изпълнителен директор на Garuda заяви, че води преговори с американския Boeing за закупуване на до 75 самолета. Групата Garuda не отговори на исканията за коментар в петък.

Покупките на пшеница също са част от споразумението с американските партньори следващата седмица.

Председателят на индонезийската асоциация на производителите на пшенично брашно, Франсискус Уелиранг, заяви, че нейните „членове ще закупят общо два милиона тона чрез търгове на конкурентна цена“.

„Въпросът е, че всички членове ще купуват американска пшеница“, каза Уелиранг, който е и директор в Indofood, пред Ройтерс.

Американските партньори в сделката за пшеница включват Cargill, Bunge Global SA, Pacificor, Archer-Daniels-Midland, Columbia Grain International и United Grain Corporation, добави Уелиранг.

Износът на САЩ за Индонезия включва соя, петролни газове и самолети, показват данни на индонезийското правителство.

На въпроса дали търговските преговори включват военни сделки, Аирланга отговори, че те „не са част от преговорите“.

Сусивиджоно Моегиарсо, висш служител в Координационното министерство по икономическите въпроси на Индонезия, заяви пред Ройтерс, че в замяна Джакарта е поискала от Съединените щати преференциални тарифи за основния си износ, включително електроника, текстил и обувки. „Искаме те да намалят тарифите (за тези стоки) възможно най-ниско“, каза той.

Индонезия също така предложи на Съединените щати възможности за инвестиране в критични проекти за минерали, включително в богатите ресурси на страната от мед, никел и боксит.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ