InsideOver: Русия, Китай и Северна Корея създадоха "триъгълник на смъртта" в Тихия океан

InsideOver: Русия, Китай и Северна Корея създадоха триъгълник на смъртта в Тихия океан

Русия стана част от "блок", който представлява заплаха за Съединените щати в Индо-тихоокеанския регион. Ако погледнем която и да е географска карта съвсем ясно ще видим  "триъгълника на смъртта" в Тихия океан, който се състои от Китай, Северна Корея и Русия, пише в своя статия за InsideOver политическият наблюдател Федерико Джулиани.

Пхенян и Москва само биха се радвали да засилят натиска върху Вашингтон в района, опитвайки се да усложнят живота на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, която е принудена да следи внимателно както развитието на украинската конфликт и действия в Източна Азия, отбелязва още авторът на статията.

Очакванията войната в Украйна да генерира глобален ефект на доминото с умножаване на напрежението по всички географски ширини, със сигурност вече се проявяват като ефект  в Азия. Все още няма втори азиатски "топъл фронт", който да се противопостави на много горещия, разположен в Източна Европа, но без съмнение температурата в Индо-Тихоокеанския регион започва да се покачва. И не става дума за полуделия климат, пише Джулиани. По-конкретно, Русия започна геополитическа игра в Далечния изток, с учения и военни маневри, много често ръка за ръка с Китай, които засягат Съединените щати и техните местни партньори, Япония и Южна Корея на първо място.

Руските учения

Тихоокеанският военноморски флот на Русия, чийто команден център е във Владивосток, започна мащабно учение в крайбрежните райони на Далечния изток, включващи и части от така наречените Северни територии, оспорвани с Япония.

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу обяви началото на операцията, като обясни, че основната цел на маневрите е да се повиши способността на руските въоръжени сили да отблъснат нападение в морето от страна на агресор. Учението също така има за цел да попречи на потенциални врагове да кацнат на Сахалин и южните Курилски острови, включващи три от четирите острова, за които претендира Токио. Москва също така посочи, че учението ще обхване южната част на Охотско море и че в него ще участват бойни кораби, подводници и военновъздушни сили.

Ходът на Кремъл дойде в период на силно напрежение с НАТО. В последните месеци алиансът създаде впечатлението, че иска да разшири военното си присъствие именно в Тихия океан, с което да противодейства въздържащо на руснаците и китайците.

Съвместните руско-китайски "движения" в района не са отсега. Миналия септември китайски и руски военни кораби предприеха втория съвместен военноморски патрул в Тихия океан, малко след стратегическите учения "Восток 2022", ръководени от Москва. През декември руски и китайски стратегически бомбардировачи извършиха съвместни маневри отново над Тихия океан. По време на осемчасова мисия руски бомбардировачи Ту-95 „Мечка“ и китайски бомбардировачи H-6K прелетяха над Японско море и Източнокитайско море по траектория на полета, която също накара Южна Корея и Япония да вдигнат изтребители в отговор.

А Китай се обажда на Ким

Междувременно Китай изпрати послание до Северна Корея, с което Си Дзинпин каза на севернокорейския лидер Ким Чен Ун, че двете страни трябва да засилят комуникацията на фона на нарастващото напрежение на Корейския полуостров.

„Международните и регионалните ситуации сега се променят сериозно и по сложен начин“, каза Си на Ким, според Корейската централна новинарска агенция. Китайският президент посочи, че е готов да засили "стратегическата комуникация" със Севера, да ръководи съвместно "посоката на развитие на отношенията между Китай и Северна Корея (в действителност беше използван институционалният термин Корейска народнодемократична република) и да насърчава "приятелското сътрудничество между две страни“, за да го изведе на „по-високо ниво“.

Твърди се, че съобщението е било предадено миналата сряда, но няма да бъде публикувано до идния вторник сутринта, часове преди външните министри на Г-7 да поискат от Северна Корея „да се въздържа от всякакви други дестабилизиращи или провокативни действия, включително по-нататъшни ядрени опити или използване на технология за балистични ракети.

Комбинирайки двете новини, споменатият триъгълник на смъртта се очертава в своята цялост. Китай си осигури непряка помощ от двамата си партньори, Русия и Северна Корея, които предприеха действия, принуждаващи американските военни да преразгледат своите оперативни планове. С две думи, Вашингтон не трябва да пренебрегва тройното сближаване между Пекин, Москва и Пхенян, обобщава авторът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ