Испанците между 55 и 64 години изпитват най-голям финансов стрес

Испанците между 55 и 64 години изпитват най-голям финансов стрес

Испанците на възраст между 55 и 64 години (тези, които все още не са достигнали пенсионна възраст) изпитват най-голям финансов стрес. Усещането за липса на сигурно финансово бъдеще или липса на излишни пари в края на месеца засяга до 50% от гражданите в тази възрастова група. Това са някои от заключенията, направени от четвъртото проучване на Обсерваторията за семейни спестявания (OAF) относно познанията и финансовите навици на възрастното население в Испания, предава eleconomista.es

Целта на изследването е да се получи общ преглед на навиците, поведението и възприемането на финансовото благополучие на възрастните хора в Испания. Фокусът на изследването е върху финансовото поведение на населението над 55 години (предпенсионирани и пенсионирани) чрез изследване на техните финансови навици, финансовите познания, които притежават, управлението на спестяванията им и възприятието им за собственото им финансово благополучие.

"Всички развити икономики преживяват бързо и прогресивно застаряване на населението си. Последствията и предизвикателствата, които този факт представя на всички нива (икономическо, социално, здравно и т.н.) са много големи. С този доклад възнамеряваме да хвърлим светлина върху много от проблемите, които често се забравят, като възприятието за финансово благополучие, ситуацията на финансова уязвимост или разликата между половете във финансовите познания сред по-възрастното население", обяснява Бланка Наварес, генерален директор на Fundación Mutualidad Abogacía. 

Проучването показва и навиците за финансово планиране сред по-възрастното население: 44% е делът на населението над 55 години, което изобщо не спестява или планира. Тези данни обаче контрастират с все по-широкото използване на финансовите съвети от страна на гражданите с напредване на възрастта: 73% от хората над 55 години са имали достъп до тях, докато само 60% от цялото население е направило това.

Трябва да се отбележи, че въпреки факта, че възрастните хора прибягват до финансови съвети, тези съвети не се превръщат във финансово планиране на техните разходи и приходи. 11% от населението в ранна пенсионна възраст е недоволно от получените съвети, докато само 3% от населението в пенсионна възраст е недоволно.

Що се отнася до инвестиционните навици, въпреки че броят на хората, които спестяват са по-малко в този сегмент от населението (56% спрямо 64% ​​от общата извадка), броят на инвеститорите е по-висок (47% спрямо 37%). Този по-висок процент инвеститори сред по-възрастното население (10 процентни пункта по-висок) може да бъде факторът, който допринася за тяхното по-добро разбиране на финансовата среда, както по отношение на концепции, така и на инвестиционни продукти, чрез активно и практическо обучение, става ясно от проучването. 

Данните от проучването потвърждават разликата между половете, която съществува и в този сегмент от населението: жените показват по-малко финансово благополучие и по-малко увереност във финансовите си възможности, отколкото мъжете.

Резултатите показват разлики и в начина, по който жените и мъжете възприемат благосъстоянието или финансовия стрес. Усещането за липса на сигурно бъдеще и за финансов недостиг е по-голямо при жените (50% от жените в сравнение с 40% от мъжете), въпреки че усещането за изключителен недостиг и изключителен паричен стрес изглежда засяга сравнително повече мъже.

"Надяваме се, че тези резултати ще ни накарат всички да се замислим как можем да подобрим финансовия капацитет и благосъстоянието на населението и по-специално на възрастното население, тъй като това ще се отрази не само на тяхното собствено благополучие, но и на цялото общество", коментира Лаура Нунйес, директор на Обсерваторията за семейни спестявания. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ