10-те най-добри страни за пенсиониране

10-те най-добри страни за пенсиониране

Животът е толкова динамичен, че хората все повече гледат на пенсионирането като на успешен финал в тежка регата, откъдето започват спокойни и щатливи дни на безметежно нищоправене. Списание International Living направи класация, която нарече "Най-добрите места в света за пенсиониране през 2022 г.". 

За да състави списъка с най-добрите дестинации, списанието ползва данни от проучването "Global Retirement Index", пише eleconomista.es.

"Нашият индекс се основава на стотици мнения и информация от реалния живот, събрани от доверени източници за най-добрите дестинации за пенсиониране по света", обясняват авторите на проучването като уточняват, че анкетата по никакъв начин не претендира за "научна обосновка". 

Най-добрите дестинации за пенсиониране:  

1. Панама

Само на три часа полет от Маями, Панама е идеално разположен между Северна и Южна Америка, на тесен провлак между Тихия океан и Карибите. Топло е и тропическо, но напълно извън коварния пояс на ураганите. Въпреки че е дестинация с висока влажност и много дъждове, особено в планините и на карибското крайбрежие, това е и една от най-слънчевите дестинации за емигранти в региона.

Местните и туристите идват тук, за да тренират, да карат кънки, да карат велосипеди, да си правят пикници и много други. Обширен, зелен парк и зона за отдих се простират от тук до романтичния исторически квартал, известен като Casco Viejo.

В другия край на града е международното летище Токумен, известно като "Хъбът на Америка". Днес Панама е една от най-достъпните дестинации за пенсиониране, до които можете да пътувате от САЩ или Канада. Има директни полети до Панама от всички краища на САЩ, както и няколко града в Канада и Европа.

Без значение къде живеете в Панама, вероятно няма да сте на повече от час от отлични болници. В някои държави като пенсионер можете да получите отстъпки за много неща, от самолетни билети и храна до електричество и обществен транспорт. Всички предимства и отстъпки, които пенсионерите могат да получат в страната, са включени в тази категория. 

2. Коста Рика

Разположена в Централна Америка между Никарагуа и Панама, регион, често измъчван от политически и граждански вълнения, е хубаво да се знае, че Коста Рика остава фар на стабилност, демокрация и този търсен спокоен начин на живот.

Когато правителството премахна армията им през 1948 г., светът обърна внимание, спечелвайки на Коста Рика прозвището "Швейцария на Централна Америка". Този военен бюджет беше заложен за образование и здравеопазване. Резултатът е образование за всички. Освен това достъп до здравеопазване за всички граждани и законно пребиваващи са един от най-високо оценените модели на обществено здравеопазване в Латинска Америка.

Законите за оръжията са строги и притежанието им е разрешено само за граждани и законни имигранти със статут на постоянно пребиваване. Проверките за минало и криминални прояви, психологическите тестове и обучението за оръжие са задължителни. Ловът е незаконен.

В Коста Рика има две здравни системи – публична и частна. След като придобиете своето пребиваване, плащате приблизително 7% до 11% от отчетения си месечен доход в системата за социално здравеопазване Caja Costarricense de Seguro (накратко Caja) и тази национална медицинска програма е достъпна за вас без доплащания, съществуващи изключения или възрастова дисквалификация.

Жителите имат възможност да съчетаят обществено здравеопазване с частно медицинско обслужване или чрез самоосигуряване от джоба си, или чрез закупуване на частни застрахователни полици. Можете да ги закупите чрез познати застрахователни марки. Ще намерите три частни болници, акредитирани от JCI в района на Сан Хосе, както и множество частни клиники в цялата страна. Публичната система има над 29 болници и близо 250 регионални клиники, което улеснява намирането на здравни грижи, независимо къде решите да се установите.

Една двойка може да живее комфортно, но не непременно екстравагантно, тук за около $2000 до $2500 на месец. Това включва наемане на къща с две спални със северноамерикански удобства, климатик, плюс хранителни стоки, развлечения, транспорт и здравеопазване. Ако вашият месечен бюджет е над $3000, ще намерите спокоен начин на живот с повечето удобства, от които се нуждаете.

Едно от нещата, които често чувате от експатите, е колко топли и гостоприемни са тикосите (костариканците). Те са прекрасни хора, нетърпеливи да споделят магията на своята култура, храна и традиции с чужденци. Ще намерите и ангажиращи международни общности от емигранти, които ще ви помогнат в процеса на аклиматизация. 

Повечето експати ще потвърдят, че водят по-здравословен начин на живот, след като пристигнат. Коста Рика е детска площадка на открито - без недостиг на предлагани физически дейности, като риболов, голф, конна езда, туризъм, сърф, туршия и йога. Освен това е лесно да се създаде здравословна диета от по-малко преработена храна и изобилен здравословен избор от местно отгледани плодове, зеленчуци, органични яйца, морски дарове и говеждо месо. 

Коста Рика, както и цяла Латинска Америка, е предимно римокатолическа, като приблизително 75% се идентифицират като католици. Въпреки това Коста Рика се смята за доста светска. Правителството гарантира религиозна свобода за всички. Ще намерите също евангелисти, протестанти, Свидетели на Йехова и малък брой евреи и мюсюлмани. Експатите, които се установяват в по-големи международни общности, ще могат да намерят близки англоговорящи църкви за богослужение.

Страната сега е в бавно икономическо възстановяване с инициативи като новата дигитална номадска виза и актуализиран закон за привличане на пенсионери с предимства като по-нисък праг за инвеститори (намален до $150 000 от $200 000) и възможност за внос на транспортен контейнер стоки за дома без данъци, както и две превозни средства - без високите разходи за внос.

3. Мексико

В много отношения Мексико е първоначалното убежище за пенсиониране на американците и канадците, като експатите идват тук за 50, 60 години. Популярен е по много причини: Мексико е близо до Съединените щати и лесно се стига до него с кола или с директен полет до едно от многото международни летища в страната. Има евтино първокласно здравеопазване, включително добре уважавана държавна система. Времето е страхотно. Това е модерна страна с високоскоростен интернет, добри магистрали, надеждно електричество и вода, добро обслужване на мобилни телефони и магазини и марки, с които сте свикнали.

И това, че е толкова голяма страна, около три пъти по-голяма от Тексас, означава, че има голямо разнообразие от климати, култури, пейзажи и начин на живот – наистина има място за всеки в Мексико, от оживени морски курорти до тихи провинциални села, от живописни колониални градове до големи столични райони.

И това е само началото на причината, поради която повече от 1 милион американци и около половин милион канадци живеят в Мексико през цялото време или част от годината. 

Местните са свикнали да има чужденци наоколо. И тази експат общност е много гостоприемна, което прави прехода много по-лесен. Хората могат да ви помогнат да намерите жилище под наем или лекар специалист, да препоръчат ресторанти, адвокат, който да ви помогне да осигурите жилище, и почти всичко, за което се сетите. И, разбира се, има всякакви забавни неща за правене като клубове, доброволческа работа, музика на живо, театър, партита... Много експати в Мексико казват, че никога не са имали толкова много приятели или толкова пълен график.

Разходите за живот, разбира се, са свързани с начина на живот и навиците. Но средно една пенсионирана двойка може да живее добре в Мексико за около 2000 долара на месец. Това включва жилища, транспорт, здравеопазване, комунални услуги, храна...всичко. Някои хора се справят с много по-малко, защото живеят като местните, други харчат много повече. Популярността на едно място, независимо дали има голяма група емигранти или е туристическа дестинация, също може да повлияе на цените.

Като цяло Мексико е много достъпна страна, с недвижими имоти на добра стойност (независимо дали ги наемате или притежавате), добра храна на ниски цени, независимо дали пазарувате на пазара или излизате да хапнете, евтино медицинско обслужване, евтини или дори безплатни развлечения и други начини за спестяване. Тези над 60 получават специална карта за отстъпка, за да спестят от пътуване, рецепти и много други.

Друг голям бонус: лесно е да станете жител. Изискванията за доходи са доста разумни за двете категории, за които най-много се кандидатства: месечен доход от около $2100 на месец или $36 000 в банка за временно пребиваване, или $2700 на месец или $149 000 в банка за постоянно пребиваване. Тези суми са приблизителни поради колебания в обменните курсове, които могат да се променят от година на година.

Временното пребиваване може да продължи до четири години наведнъж. В този момент можете да кандидатствате отново и да останете временно пребиваващ или да се преобразувате в постоянен. Можете също да кандидатствате за постоянно пребиваване от самото начало, ако отговаряте на изискванията.

За разлика от някои други държави, след като имате карта за пребиваване, няма изискване да оставате определен брой дни извън всяка година в Мексико. Можете да идвате и да си тръгвате, както пожелаете, без да гледате календара.

Единствените други неща, от които се нуждаете, за да кандидатствате за пребиваване, са доказателство за гражданство на вашата страна (вашият паспорт) и свидетелство за брак, ако кандидатствате със съпруга/та. Процесът на кандидатстване е плавен, като голяма част от него се извършва онлайн, а процесът трябва да започне в консулство извън Мексико. След това първоначално одобрение завършвате в най-близкия имиграционен офис до новия ви дом в Мексико. Цялото нещо отнема няколко месеца, понякога и по-малко.

Има две управлявани от правителството здравни програми, включително една (INSABI), която е основно безплатна за мексикански граждани и чужденци с пребиваване (понякога може да има някои малки разходи от джоба). Тази система е предназначена за тези, които нямат средства да плащат за каквото и да е друго здравеопазване и има съоръжения в цялата страна. Друга правителствена опция се нарича IMSS, която струва около $500 на година на човек. Въпреки това, с IMSS съществуващите условия не се покриват.

Има и частно здравеопазване с клиники и болници с цялото модерно оборудване и технологии и лекари от всяка специалност, обучени в най-новите техники и процедури. Всъщност Мексико е основна дестинация за медицински и дентален туризъм. Можете да платите в брой в частно заведение (разходите са малка част от САЩ – опитайте $50 до $70 за посещение при специалист) или да използвате местна или международна застраховка.

Мексико се радва на страхотно време. Но е доста разнообразно в зависимост от това къде се намирате. Има суха жега в пустинята в и около Лос Кабос на върха на Долна Калифорния, контрастираща с вечно слънчевите и топли дни и леко прохладните нощи в северната част на полуострова, който е точно над границата с Южна Калифорния.

На бреговете на Тихия океан, Карибите и Мексиканския залив плажовете на места като Пуерто Валярта и Плая дел Кармен са красиви, а времето е топло и влажно, пронизвано от морски бриз през цялата година. Насочете се към центъра на страната, към Колониалните планини и градове като Сан Мигел де Аленде и Гуанахуато са умерени почти през цялата година, с някои студени дни през зимата. Мексико предопределено може да бъде фаворит на експатите за години напред. 

4. Португалия

Не е чудно, че Португалия оглавява класациите за най-добри места за пенсиониране през годините. Тази малка държава в югозападния ъгъл на Европа има по нещо за всеки. Оживени градове, пълни с очарованието на Стария свят, километри златисти пясъчни плажове, зелени хълмове, едни от най-добрите здравни грижи в света, ниски разходи за живот и безопасност.

Тъй като английският език се преподава в училищата тук, започвайки от шести клас, много португалци говорят английски, което прави пенсионирането тук малко по-лесно. Кината в цяла Португалия предлагат премиерни филми на техния оригинален език, който често е английски, с португалски субтитри.

Като начин да насърчи чужденците да се преместят в Португалия, правителството дори предлага безплатни курсове по португалски език в училища в цялата страна. Те се провеждат във връзка с учебната година и осигуряват на имигрантите елементарно ниво на разбиране и комуникационни умения на местния език, за да улеснят и обогатят ежедневието си.

Може би най-трудното решение за преместване в Португалия е къде да живеете, така че нека да разгледаме няколко възможности.

Само на един час северно от Лисабон историческитя град Калдаш да Раина има калдъръмен център, ежедневен пазар за продукти и риба, седмичен битпазар, модерен търговски център, живописен парк с езеро и значително чуждестранно население.

Ако искате да се пенсионирате в град, пълен с чара на Стария свят, разгледайте Лисабон. Градът оживява с цветни плочки, музеи, дворци, нощен живот и трамвайна система, която се движи по стръмните калдъръмени пътища. Опитайте оригинална торта с яйчен крем в известната пекарна на Белем, която пече тези възхитителни лакомства от 1837 г.

Тръгнете на север, за да посетите втория по големина град в Португалия, Порто. Известен с производството на портвайн, величествени мостове, колоритна крайречна зона, университетска атмосфера и обиколки по река Дуро, има какво да разгледате. Порто също има международно летище, едно от трите в цялата страна, което улеснява идването и заминаването от страната.

Искате да се пенсионирате и да живеете без кола? Тогава градският живот в Лисабон или Порто може да е за вас. Португалия разполага с отлична автобусна и влакова система за дълги разстояния, което също улеснява посещението на други части на страната. И двата града имат много експати и поради туризма англоговорящите са лесни за намиране.

Южно от Лисабон е регион Алентежу, който включва градовете Бежа и Евора. Най-големият и най-селски район на страната, той е известен с полета с диви цветя, величествени коркови дъбове, исторически градове и рядко население. Животът тук е бавен, зимите са прохладни, а летата са горещи и сухи.

Най-южният регион на Португалия е Алгарве. Известен със своите атлантически плажове, рибарски селища, голф курорти, водни паркове, горещи и сухи лета и туристи. Поради дългата си история на британски туристи, идващи тук на почивка, английският е широко разпространен.

И така, колко ви трябва, за да се пенсионирате в Португалия? Една двойка може да живее удобно, но не охолно, в Португалия с 2500 долара на месец. Ако искате да живеете в Лисабон, Порто, Кашкайш или Алгарве, трябва да увеличите тази цифра до $3000 или повече.

5. Колумбия

Като врата към Южна Америка, Колумбия се намира в северния край на континента и обхваща 440 831 квадратни мили, приблизително общия размер на щатите Тексас и Калифорния. За сравнение, Колумбия е географски четири пъти по-голяма от Еквадор, 15 пъти по-голяма от Панама и 23 пъти по-голяма от Коста Рика. Колумбия има брегови линии както на Карибско море, така и на Тихия океан. Трите вериги на планините Анди минават по гръбнака му в западната половина на страната, както и тропическите гори на Амазонка на югоизток.

Колумбия е втората страна с най-голямо биоразнообразие в света, така че това, което опаковате, ще зависи от това къде планирате да живеете. Крайбрежните райони на Картахена, Баранкиля и Санта Марта са горещи и влажни. Планинските райони на Меделин, Букараманга, Перейра и Триъгълника на кафето имат по-умерен климат климат. Богота ще бъде много по-хладна.

Тази страна предлага колониални градове и процъфтяващи космополитни градове; места, където да се насладите на планините и карибски плажни градове, за да се насладите на слънце. Само на три часа от Маями и Форт Лодърдейл, Колумбия посреща полети без прекъсване до големите си градове Богота, Меделин, Армения, Баранкиля, Санта Марта, Картахена и Кали.

Ще откриете, че Колумбия е по-развита страна от много други страни в Латинска Америка, с инфраструктура, модерни продукти и услуги, които бихте очаквали в големите градове на страна в движение. Меделин е едно от най-бързо развиващите се убежища за емигранти в Колумбия. 

Световната здравна организация (СЗО) класира здравната система на Колумбия като номер 22 от 191 държави, които преглеждат. Това е по-добре от Канада, която е на 30-то място, и САЩ, които са на 37-мо място. Освен това, когато финансовото издание América Economía състави последния си годишен списък с най-добрите 63 болници в Латинска Америка, 26 от тези болници бяха базирани в Колумбия. Това означава, че 41% от най-добрите болници в Латинска Америка са в Колумбия. По-големите градове Богота, Меделин и Букараманга имат болници, които са получили международна акредитация на Съвместната комисия, златният стандарт за международно здравеопазване.

Посещението на Колумбия е просто. Можете да дойдете за 90 дни само с вашия паспорт от САЩ, ЕС, Канада или Австралия и след това да го удължите с още 90 дни. Ако искате да останете в Колумбия за повече от 180 дни в една календарна година, ще ви трябва виза. Визите за пенсиониране са сравнително лесни за получаване, изискват доказателство за най-малко $750 месечен социалноосигурителен доход или $2500 от частна пенсия или 401K (въз основа на текущия обменен курс) и се издават за до три години.

Визата за собственик на недвижим имот важи за хора, които купуват недвижим имот на свое име за най-малко $83 000 (въз основа на текущия обменен курс), много нисък праг в сравнение с много други страни. Тази виза също се издава за срок до три години по преценка на служителя, който обработва молбата ви.

Вашите съпруг/а, партньор/ка, непълнолетни деца или някой, който е икономически зависим от вас, също не трябва да кандидатстват за виза. Можете да ги добавите към вашата виза като бенефициенти. Колумбия легализира еднополовите бракове през 2016 г., така че съпрузите са обхванати като бенефициенти.

Една двойка може да живее в много градове в Колумбия за $2000 на месец или по-малко. Разбира се, разходите ви за живот ще зависят от начина ви на живот и от това къде сте избрали да живеете.

6. Еквадор

Ако сте мечтали да се пенсионирате на място, където можете лесно да живеете с $1500 до $1825 на месец, в зависимост от местоположението и начина на живот, в култура, която не е облагородена, но разполага с всички принадлежности на съвременния живот, тогава Еквадор трябва да оглави списъка ви. Не се подвеждайте от неговата неизвестност. Туризмът в Еквадор е нараснал с 30% през последните пет години и страната привлича северноамериканци, европейци, туристи, изследователи и експати от цял ​​свят - всички, които идват да се насладят на перфектната комбинация от климат, култура и достъпност.

Страната предлага удобствата на съвременния живот, включително високоскоростен оптичен интернет, валута в американски долари, умерено време, добър обществен транспорт и достъпни здравеопазване и жилища. 

Това е много семейно ориентирана, предимно католическа страна, където местните жители посещават служби в масивни, златни щамповани катедрали, събират се на неделни вечери, затварят магазините си, за да гледат децата си как играят футбол, и често канят чужденци на вечеря - но бъдете готови, че вечерята започва в 20 часа с танци до 2 часа сутринта (което най-вероятно е причината да не започват дните си преди 10 сутринта).

Има изобилие от цветни паради с танцьори, които се въртят във федори и кадифени поли, фойерверки, които съперничат на Disneyworld, улични артисти, нареждащи се по площадите в центъра на града, интернационална кухня и изобилие от шикозни барове, където музикантите свирят всичко от салса, класическа и рок музика.

Ако мечтаете за крайбрежна дестинация, посетете плажовете и можете да седнете на брега на Пуерто Лопес и да наблюдавате китове. На север е отправната точка за изследване на Галапагоските острови и техните известни синекраки цика и гигантски зелени костенурки. На южния крайбрежен край на Еквадор се намира Салинас, модерен крайбрежен град, известен със своите парти барове, морски дарове и целогодишни празници.

Много чужденци се заселват в Кито или Куенка, за да се насладят на испанската колониална архитектура от 16-ти век и френската републиканска архитектура от 18-ти век. И двата колониални града предлагат съвременни удобства, а улиците им са изпълнени с магазини, шикозни барове и ресторанти, сгушени в живописни, исторически испански колониални имения. Отидете на изток в тропическите гори на Амазонка и можете да се спуснете с бял воден сал по река Пуйо, където ще видите местните племена, които живеят на реката с децата си.

Експатите са разпръснати из цял Еквадор в зависимост от начина им на живот. По-големите емигрантски общности са в Салинас, с неговите плажове, облицовани с модерни апартаменти; Котакачи, малко, заспало село, където занаятчии правят всичко - от кожени изделия до пончо от алпака; Куенка, модерният курортен град в Андите, който е културният център на Еквадор, където музиката, изкуството и архитектурата в стил Ню Орлиънс привличат посетители от цял ​​свят; и Вилкабамба, домът на "Долината на дълголетието", известен със своите местни центуриони.

Малко са местата, където животът е толкова достъпен, колкото в Еквадор. Има по нещо за всеки, независимо от бюджета ви. Помислете, че можете да притежавате дом на плажа на тихоокеанското крайбрежие или апартамент с чудесна гледка в Андите за около $150 000. Наемите също са изобилни и достъпни, като се предлага апартамент с две спални и две бани в центъра на Куенка за $500.

Тъй като земята произвежда отлична храна, предимно с целогодишни сезони на отглеждане, цените в местните магазини са толкова ниски, че е трудно да се купят плодове и зеленчуци на стойност повече от 15 долара. Помощта в домакинството се предлага за 20 долара за четири часа почистване, градинарите взимат по 20 долара. Няма нужда от сметки за отопление и климатизация в по-голямата част от страната поради умереното време и можете да живеете на повечето места без кола, като плащате 30 цента за трамвай и 2 до 5 долара за такси, за да стигнете почти навсякъде в града. 

Куенка може да се похвали с най-големите емигрантски общности и много дейности, в които да се включите – еднодневни екскурзии до близките градове, игри с карти, клубове за вечеря, уроци по изкуство, походи и дълги обеди с приятели. Животът в Еквадор може да ви осигури пенсия, за която бихте могли само да мечтаете, ако бяхте останали в САЩ.

7. Франция

Франция е невероятно красива страна, която оставя малцина посетители безразлични към многобройните си прелести. Като най-голямата и най-разнообразна държава (споделяща граници с 11 съседи) в Западна Европа, не е чудно, че la belle France придобива все по-голяма популярност като място за пенсиониране на континента. Със завладяваща култура, зашеметяващи природни пейзажи и изненадващо достъпни разходи за живот, тази легендарна земя на хубаво вино и разкошна кухня е отличен избор за пенсиониране в чужбина.

Цените на жилищата са средно с 34% по-ниски от тези в Съединените щати, като данъците върху имотите са една десета от това, което очаквате да платите у дома. В огрения от слънцето район на Дордон, известен със своите гледки към слънчогледови полета, търкалящи се купи сено и замъци, къщи с две спални се предлагат за $250 000 или по-малко.

Средновековният град Сарла-ла-Канеда, със своя оживен фермерски пазар и активен социален календар, се превърна в популярен център за пенсионерите от Северна Америка.

Департамент Вар, непосредствено до региона Алпи-Маритим (дом на Ница и Кан), е пълен с евтини дестинации. Села като картички като Cotignac, Correns и Pierrefeu предлагат автентичен начин на живот във френската провинция, закътан сред лозята на Прованс. Maisons de village (къщи в селски стил, бел. ред) могат да бъдат намерени за 200 000 долара или по-малко - с по-голям бюджет, позволяващ обширна градина и плувен басейн.

Феновете на градския живот могат да се насочат към най-бързо развиващия се градски район във Франция: Монпелие. Исторически влиятелен център за обучение и един от най-важните университетски градове във Франция, Монпелие е мултикултурен град с акцент върху изкуствата и гурме живота. 

За да се възползват от този идиличен начин на живот в Южна Франция, потенциалните инвеститори могат да получат достъп до изобилния пазар на жилища в Монпелие, който включва голям избор от достъпни, модерни апартаменти. Предложенията за една и две спални започват съответно от $160 000 и $215 000.

Ветровитите крайбрежни региони на Бретан и Нормандия са две други северни съкровища и със сигурност Франция не би била Франция без своите грандиозни лозарски региони. Докато пенсионерите могат да изберат да се установят във винопроизводителни райони в цялата страна, Бургундия, Бордо и долината на Лоара са особено приятни места, където да се насладите на живота сред лозите.

Здравната система във Франция е достъпна за всеки след три месеца пребиваване, системата няма предварително съществуващи ограничения за условия, възрастови ограничения или входни такси. Оценявана като една от най-добрите здравни системи в света (класирана номер едно от Световната здравна организация), разходите са невероятно ниски, а грижите са модерни и надеждни. Таксите са фиксирани от правителството и не могат да бъдат увеличени от нито един доставчик.

Стандартното посещение при лекар струва 29 долара, а посещението при специалист е 58 долара, без да се регистрирате за френско здравеопазване. След като влезете в системата, след тримесечния срок на пребиваване във Франция, 70% от тези разходи ви се възстановяват – което означава, че ще платите приблизително $9 от джоба си за стандартно посещение при лекар. При $69 до $173 на ден болничните престои се покриват на 80% през първия месец и на 100% всеки следващ месец. Лекарствата, отпускани с рецепта, които вече са малка част от цената на техните колеги в САЩ, са покрити от 65% до 100%.

Пенсионерите плащат много нисък процент от годишния си доход в универсалната здравна система и, благодарение на данъчно споразумение със Съединените щати, не могат да бъдат облагани с данък върху доходите, получени от социални осигуровки или пенсии.

Добрата храна, отличното вино и спокойна, гурме култура правят Франция много привлекателна възможност за пенсиониране. Заобикаляйки популярните градски райони и скъпите курортни градове на Ривиерата, пенсионерите могат да се възползват от по-ниските жилищни разходи, като същевременно поддържат същия стандарт на живот, на който се радват в цялата страна.  

8. Малта

Цялата страна от пет острова, само три от които са обитаеми, всъщност е с размерите на Лубок, Тексас. И все пак в Малта има повече от 500 000 души, близо 15% от които са чужденци. Повечето от тези хора са съсредоточени в столичния район, който се простира безкрайно по източния бряг - градовете Валета (столицата), Сейнт Джулианс, Слима и така наречените "Трите пръста" на Калкара, Биргу и Сенглеа.

Тук ще откриете западноевропейски начин на живот, подправен с нотки на Арабия, което обяснява малтийския език - единственият арабски език, разчитащ на западна азбука, макар и с някои странни букви. Малта е била част от Британската империя в продължение на 150 години, така че английският също е национален език. Това означава, че ще срещнете местните жители, които шофират от грешната страна на пътя, и ще се натъкнете на традиционна британска кухня. Освен това ще намерите изобилие от отлична италианска кухня, като се има предвид близостта на островите до Сицилия, само на 90 минути с високоскоростен ферибот.

Страната е препълнена с повече църкви, отколкото изглежда възможно за толкова малко място: повече от 360, или църква за всеки ден от годината. Добрата новина: Всички тези църкви означават, че има улични панаири и фестивали - известни като "festas" - почти всяка седмица. Там се предлагат и някои от най-добрите гмуркания в Средиземно море, както и всички видове водни дейности, включително яхтинг, ветроходство, плуване, риболов и водна топка за всички възрасти.

Времето тук е почти това, което може да очаквате за остров в средата на Средиземно море, между Италия и Северна Африка... само че по неочакван начин. Много, много слънце, със сигурност; около 300 дни в годината, но е влажно както през лятото, така и през зимата. 

Говорейки за жилища, малтийските къщи и апартаменти не са евтини. Освен това страната не налага данъци върху имотите, което създаде ситуация, в която множество домове, предавани от поколения на множество наследници, да стоят празни, защото наследниците не могат да се споразумеят за разпореждането с тях. 

Модерните апартаменти с една спалня в района на метрото, които повечето американци биха намерили за удобни, са в диапазона от $900 до $1600, в зависимост от местоположението. В Гозо очаквайте да платите около 30% по-малко, но също така очаквайте по-малко удобства и услуги на по-малкия остров. Ако искате да купите, очаквайте да похарчите на север от $300 000 или отново около 20% до 30% по-малко на Gozo.

Храната в кафенетата и ресторантите струва по-малко, отколкото в САЩ, но отново не е евтина. Уличната храна е на добра цена. Сандвич и местна бира Cisk ще ви струва около $3 до $7. Но едно вкусно хапване от паста и салата, с чаша вино, струва около 30 долара на човек. Експатите са научили, че най-добрият вариант е да пазаруват от местните камиони за зеленчуци, които могат да се намерят във всеки квартал.

Това, което плащате за храна, спестявате от транспорт. Страната е толкова малка, че нямате нужда от кола. Трафикът е кошмар, а паркирането е демонът в този кошмар, който ви тероризира. За щастие страната разполага с евтина мрежа за обществен транспорт. Освен това има няколко местни версии на Uber, като една, наречена Bolt. Изтеглете приложението на смартфон, свържете се с кредитната си карта и можете да стигнете навсякъде, където искате, бързо и достъпно. 

Що се отнася до здравеопазването, малтийското е с високо качество и е на пето място в света. Това го прави популярна дестинация за медицински туризъм. В страната има само две болници, но и много клиники. Като експат жител нямате достъп до национална здравна застраховка, така че ще ви трябва план за медицинска застраховка при пътуване. Те обикновено струват около $2000 до $2500 на година от някой от добре известните доставчици.

Страната предлага няколко възможности за постоянно пребиваване. Най-бързата е програмата за постоянно пребиваване. Отнема няколко седмици, но изисква 500 000 евро активи, финансови вноски към правителството и местна неправителствена организация, както и определени задължения за недвижимо имущество/наем.

По-евтиният вариант е визата за "самостоятелна издръжка". Най-големите му препятствия са 50 000 евро годишен доход (отчасти могат да бъдат социално осигуряване), както и доказателство за медицинска застраховка и 15% плащане на данък годишно (минимално плащане: 5 000 евро) въз основа на парите, които изпращате в страната.

9. Испания

Испания съблазнява пенсионерите с повече от 300 слънчеви дни и 3000 мили брегова линия, ниски разходи за живот, отличното здравеопазване, и първокласна инфраструктура. Испания отдавна е любима дестинация за пенсиониране на британците, германците, холандците и други северноевропейци. Сега все повече северноамериканци откриват нейната привлекателност.

Страната предлага живот извън плажа и голф игрището. Географията й обхваща гамата от златни брегове до заснежени върхове, от драматични пустини до буйни гори. Мадрид и Барселона са домакини на десетки музеи от световна класа, както и оперни, театрални и музикални фестивали. Валенсия съчетава средновековна и постмодерна архитектура. Андалусия пленява със страстта на фламенкото. Гранада увенчава славата си с несравнимата Алхамбра. Всяка вечер е оживена с музика, разговори и веселие.

Този добър живот идва с достъпна цена. Разходите за живот в Испания са изненадващо ниски. Една двойка може да живее в средиземноморските крайбрежни градове за около 2600 долара на месец, но без кола. Наемите са най-високи в Мадрид и Барселона, така че ще имате нужда от по-голям бюджет, за да живеете там. Общественият транспорт в Испания е един от най-евтините в света.

Плодовете и зеленчуците в основата на здравословната средиземноморска диета са достъпни през цялата година. Рибата е навсякъде на испанската трапеза. Цената на храненето в ресторантите е изненадващо ниска. Тристепенен обяд с фиксирана цена, включително вино или бира, може да се намери в цяла Испания за 12 до 16 долара. Чаша вино или бира струва около $2,50, а фактът, че няма бакшиши, прави храненето навън още по-изгодна сделка.

Испанското здравеопазване е сред най-добрите в света. Всъщност той е най-добрият в света според доклада за глобалната конкурентоспособност за 2020 г. на Световния икономически форум и е на второ място в глобалния индекс за пенсиониране на International Living за 2022 г. Испания има 22 болници и здравни заведения, които са акредитирани от Joint Commission International, златният стандарт за болнична помощ. В страната има както публична, така и частна система за здравеопазване.

Като експат с недоходоносната виза или златната виза, от вас се изисква да носите частна испанска здравна застраховка за пет години. Можете да избирате от няколко доставчика. Sanitas е най-големият частен доставчик на здравни услуги в Испания с англоговорящи лекари. Разходите се увеличават с възрастта, но са приблизително еквивалентни на плащането за Medicare, Medigap и Plan D.

След пет години ставате постоянен жител и автоматично влизате в публичната система. В много общности, но не във всички, е възможно да се включите в системата на общественото здравеопазване след една година пребиваване. Ако сте под 65 години, това струва около $70 на месец и $187 на месец, ако сте на 65 или повече години. Обществената система плаща 40% от повечето рецепти. Нова функция, която се въвежда в публичната система, е наличието на преводачи за превод за пациенти, които не говорят свободно испански. Сега можете да резервирате вашия преводач в момента, в който резервирате своя час.

Градският транспорт е удобен, бърз и евтин. Чисти, удобни, високоскоростни влакове ви пренасят из страната за няколко часа. И нямате нужда от кола, освен в най-отдалечените места. Всяка вечер се събира боклук. Супер бързият Wi-Fi е достъпен почти навсякъде. Бездомността е доста рядко явление. Почти невъзможно е да притежавате оръжие. Полицията е ефективна и учтива. Английският е широко разпространен в туристическите райони и сред младите хора, но всички учат и искат да практикуват.

За пенсионерите от Северна Америка най-жизнеспособните опции за виза са недоходоносната виза и златната виза. За недоходоносна виза трябва да имате еквивалента на €30 000/$35 000 в банкова сметка или документиран доход от пенсии или инвестиции от €2130 на месец ($29 644 на година по текущия обменен курс) плюс €532 на месец ($7404 на година) за вашия съпруг и всяко дете на издръжка. Не се приемат доходи от имоти под наем или заплати. Освен това трябва да предоставите доказателство за частна здравна застраховка в Испания, чисто съдебно досие от ФБР с пръстови отпечатъци и писмо от лекар, че нямате инфекциозни заболявания. Консулствата могат да добавят други изисквания. Трябва да кандидатствате в домашното си консулство в САЩ.

За златна виза трябва да закупите имот в Испания на стойност $580 181 (€500 000) или повече. След това получавате виза и право на пребиваване за себе си, вашия съпруг и вашите деца на издръжка, както и разрешителни за работа в Испания. Необходими са финансова документация, доклад на ФБР и частна здравна застраховка. Добър е за една година, но може да бъде подновен дори ако сте били извън Испания повече от шест месеца. Покупката трябва да бъде направена в рамките на 90 дни преди кандидатстването и $580 181 трябва да бъдат необременени. Можете да подадете заявлението от вашето консулство, но кандидатстването, докато сте в Испания с туристическа виза, ви дава повече предимства. Заявленията се обработват в рамките на 10 дни.

10. Уругвай

Уругвай е малка държава с малко население (3,5 милиона) между Бразилия и Аржентина. Хората там се радват на четири сезона: пролет, лято, есен и зима. 

Всички работници получават социално осигуряване, платен отпуск и цялостно здравеопазване. Всеки, който може да издържи приемните изпити, може да посещава държавния университет почти безплатно. 

И въпреки че Уругвай е малка страна, тя предлага разнообразие от атрактивни начини на живот, от които да избирате. 40% от населението на Уругвай живее в столицата Монтевидео - град, известен със своите озеленени улици, големи зелени паркове и крайбрежна алея, която е пред Рио де ла Плата. Популярните храни включват говеждо на барбекю, италиански ястия и средиземноморска кухня. Можете също така да намерите много видове етнически храни, както и кафенета и барове за крафт бира. А ако харесвате вино, можете да посетите винарните от световна класа в покрайнините на града.

Възможностите за забавление включват улично танго, карнавални паради, местна симфония и балетни постановки. За отдих ще намерите пясъчни плажове, голф игрище с 18 дупки, фитнес зали и тенис клубове.

За селски живот можете да намерите малки ферми в покрайнините на повечето градове. Друг вариант е да се установите в малък вътрешен град, където можете да живеете близо до селския живот без разходите за притежаване на собствена ферма.

Дългосрочното наемане в Уругвай може да бъде добър вариант. В модерния квартал Cordón в Монтевидео можете да наемете апартамент с две спални за 700 долара на месец. В Малдонадо можете да наемете модерен апартамент за около 500 долара на месец.

Ако предпочитате да купите място, отколкото да наемете, това не е проблем. В Уругвай можете да притежавате всякакъв вид недвижими имоти на свое име. В Cordón можете да си купите по-нов апартамент с две спални за $150 000. 

За здравеопазване повечето експати се записват в частен план, наречен mutualista, който покрива всичко - от рутинни прегледи до големи операции и спешни грижи. Цената е само $50 до $60 на месец плюс малко доплащане, когато получавате грижи.

Повечето двойки емигранти в Уругвай живеят добре с бюджет между $2500 и $3500 на месец, включително за наем.

За да станете законно пребиваващ в Уругвай, трябва както да преминете проверка за криминално минало, така и да докажете периодичен месечен източник на доходи, за да се издържате в Уругвай (това често е около $1500 за сам човек).

За да кандидатствате, влизате в Уругвай с туристическа виза и подавате молбата си за пребиваване лично. Откриването на банкова сметка се извършва лично в банка.

Семейна двойка може да кандидатства за гражданство три години след кандидатстване за пребиваване. Самотните хора могат да кандидатстват за гражданство пет години след кандидатстване за пребиваване.

Уругвай е испаноговоряща страна. Най-много англоговорящи ще намерите в Монтевидео и Пунта дел Есте. В тези градове можете да намерите и училища по испански език, които могат да бъдат добър начин за общуване, както и за учене.

Превод и редакция: Нели Тодорова     

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ