Испания подготвя евакуацията на пътниците от кораба с хантавирус

ЕС

Испанските власти в петък се подготвиха да приемат над 140 пътници и членове на екипажа на круизен кораб, засегнат от огнище на хантавирус, който се насочва към Канарските острови. Здравните власти съобщиха, че ще извършат внимателно организирана евакуация. Очаква се корабът да достигне испанския остров Тенерифе, край западното крайбрежие на Африка, в събота или неделя.

„Те ще пристигнат в напълно изолирана и отцепена зона“, заяви в четвъртък ръководителят на испанските служби за извънредни ситуации Вирхиния Барконес.

Испания координира плановете за евакуация с правителствата на държавите, чиито граждани се намират на борда, добави тя.

Съединените щати са се съгласили да изпратят самолет до Канарските острови, за да репатрират своите 17 граждани от круизния кораб. Британското правителство също съобщи, че ще наеме самолет за евакуацията на близо две дузини британски граждани, които все още се намират на борда на MV Hondius, предава Асошиейтед прес.

Най-малко трима пътници са починали, а няколко други са се разболели. Световната здравна организация заяви, че рискът за широката общественост от разпространение на заразата остава нисък.

Хантавирусът обикновено се предава чрез вдишване на частици от заразени гризачни изпражнения и не се разпространява лесно между хората. Симптомите обикновено се появяват между една и осем седмици след заразяване. От базираната в Нидерландия круизна компания Oceanwide Expeditions заявиха в четвъртък, че към момента никой от останалите пътници и членове на екипажа не проявява симптоми.

Здравните власти на четири континента продължават да издирват и наблюдават пътници, които са слезли от кораба преди смъртоносното огнище да бъде установено, както и да проследяват хората, с които те може да са били в контакт впоследствие.

На 24 април — почти две седмици след смъртта на първия пътник на борда — повече от две дузини души от поне 12 различни държави са напуснали кораба без проследяване на контактите, съобщиха операторът на кораба и нидерландските власти в четвъртък.

В петък британските здравни власти съобщиха, че трети британски гражданин е заподозрян като заразен с хантавирус.

Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство заяви, че предполагаемият случай се намира на Тристан да Куня — отдалечена британска отвъдморска територия в южната част на Атлантическия океан, където корабът е акостирал през април. Няма информация за състоянието на заразения.

Други двама британци, които са били на кораба, вече са с потвърдена инфекция. Единият е хоспитализиран в Нидерландия, а другият — в Южна Африка.

Властите в Южна Африка също се опитват да проследят контактите на пътниците, които преди това са слезли от кораба. Основното внимание е насочено към полет от остров Света Елена до Йоханесбург на 25 април — ден след слизането на пътниците там.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ