Испания прилага мерки за защита на гражданите от свръхзадлъжнялост

Икономика

Испанското правителство ще ограничи лихвите по потребителските кредити. Мярката има за цел да защити гражданите от свръхзадлъжнялост.

Министърът на икономиката, търговията и бизнеса Карлос Куерпо обяви, че в рамките на първия месец от новата година правителството ще одобри наредби, които ще засилят защитата на потребителите.

Текстовете ще изискват, когато се рекламират бързи заеми, микрокредити или кредитни карти, които позволяват плащане на вноски срещу по-високи лихвени проценти, рекламата да не се фокусира единствено върху скоростта на достъп до пари, а и върху всички останали условия по кредита, предава кореспондентът на БНР в Испания. 

Освен това новият регламент ще наложи срок от най-малко 24 часа между обвързваща оферта и нейното приемане с цел ограничаване на импулсивните покупки и осигуряване на време за вземане на решение.

Куерпо допълни, че ще бъдат въведени нови процеси, базирани на автоматизация и изкуствен интелект, за да се намали бюрократичната тежест и да се рационализират процедурите за бизнеса с цел улесняване на взаимодействието с публичните администрации. Икономическият министър коментира предпазливо възможността за одобряването на държавен бюджет през тази година.

Според Карлос Куерпо правителството успява да реализира програма за инвестиции и реформи в контекста на удължен бюджет. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Сергей Станишев влезе в новото ръководство на БСП, поиска ясна граница с проекта на Радев
На днешната дата, 21 февруари. Имен ден празнуват Евстати, Евстатия. Международен ден на майчиния език
АПИ: Днес избягвайте магистрала Хемус, ако е възможно
Емил Кошлуков подаде жалба в съда срещу решението на СЕМ за генерален директор на БНТ
Почина писателката и бивша съпруга на медийния магнат Рупърт Мърдок - Ана Ман
Тръмп налага глобални мита от 10 процента след решението на Върховния съд на САЩ
Полицаи под прикритие: Гърция арестува банда за производство на фалшив зехтин
Времето: Значителни валежи от дъжд и сняг в Централна и Източна България