Как демографията на Европа се е променила за последните малко над 30 години
Между 1990 г. и 2023 г. световното население е нараснало с повече от 50%. Но не всички страни отчитат ръст с еднакво темпо, а много дори се движат в противоположната посока.
От VisualCapitalist.com представят инфографика, показваща начина, по който се е променило населението на Европа през този период. Данните са получени от Прогнозите за световното население на ООН за 2024 г.
Ясно разделение между Западна и Източна Европа
Западноевропейските страни са свидетели на значителен ръст на населението, въпреки че раждаемостта е спаднала, което отразява високите нива на миграция към региона.
През анализирания период Турция (+56%) и Ирландия (+48%) са регистрирали най-голям ръст сред страните с население от над 1 млн. души.
От друга страна, Русия и няколко страни от бившия съветски блок сега имат по-малко хора, отколкото през 1990 г., когато падна Берлинската стена.
Балканските страни също са сред водещите по спад, като населението на България е намаляло с 23% за периода.
Международния валутен фонд изчислява, че близо 25 млн. източноевропейци са напуснали страните си между 1990 и 2015 г., повече от общото население на Чехия и Унгария. Според анализа на МВФ страните с по-малко ефективно върховенство на закона и по-слаби институции имат най-висок процент на емиграция, обикновено сред образованите и квалифицирани работници.
И въпреки че емигрантите изпращат парични преводи у дома - парите, получени от чужбина, са нож с две остриета. МВФ посочва, че макар инвестициите и потреблението да са се увеличили в Източна Европа, валутите също са поскъпнали, намалявайки конкурентоспособността на износа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.