Китай предупреди САЩ за негативни последици, ако TikTok бъде забранен

Китай предупреди САЩ за негативни последици, ако TikTok бъде забранен

Китай предупреди, че предложената забрана на TikTok ще донесе негативни последици за САЩ, преди гласуването в Конгреса, което може да доведе именно до тази стъпка, предаде Би Би Си.

Законопроектът в Камарата на представителите би принудил китайското приложение да прекъсне връзките си с Китай или да загуби достъп до американския пазар

Американски политици отдавна изразяват загриженост относно TikTok, цитирайки потенциални рискове за националната сигурност.

Собствениците на TikTok многократно отхвърлиха тези твъдения.

Преди гласуването в сряда, говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин обвини САЩ в „потискане на TikTok“, въпреки факта, че „никога не са открили доказателства, че TikTok застрашава националната сигурност“.

„Този вид поведение на тормоз, след като не може да  се спечели при честна конкуренция, нарушава нормалната бизнес дейност на компаниите, уврежда доверието на международните инвеститори в инвестиционната среда и уврежда нормалния международен икономически и търговски ред“, коментира Уан.

„В крайна сметка това неизбежно ще се върне, за да "ухапе" самите Съединени щати“, добави той.

Ходът беше по подобен начин заклеймен от китайските медии, като няколко вестника публикуваха сатирични карикатури, осмиващи усилията на САЩ да забранят приложението.

„Глобал таймс“ обвини САЩ в „грозно поведение“ и злоупотреба с „концепцията за национална сигурност“, за да завземат приложението „насилствено“.

Гласуването на законопроекта в Камарата на представителите - официално известен като Закон за защита на американците от контролирани приложения от чуждестранни врагове - се очаква да се проведе по-късно днес.

Очаква се то бъде прието с двупартийна подкрепа от двете страни на политическия спектър. След това законопроектът ще се отправи към Сената, където не е ясно дали има достатъчно подкрепа. Белият дом вече заяви, че ако новият закон мине, президентът Джо Байдън ще го подпише.

TikTok е собственост на базирана в Пекин фирма Byte Dance, регистрирана на Каймановите острови.

Ако американският законопроект стане закон, ByteDance ще трябва да продаде TikTok в рамките на шест месеца, като в противен случай приложението ще бъде изправено пред забрана в магазините за мобилни приложения и уеб хостинг платформи в САЩ.

Миналата седмица TikTok разпространи съобщение до много от своите американски потребители, призовавайки ги да се обадят на свои представители, за да попречат на правителството да лиши „170 милиона американци от тяхното конституционно право на свобода на словото“.

TikTok отрече да има каквито и да било връзки с китайското правителство и заяви, че е преструктурирала компанията, за да съхранява данни от САЩ в САЩ.

Бившият президент Доналд Тръмп неуспешно се опита да забрани приложението през 2020 г. Тръмп, който във вторник си осигури нужните делегати, за да спечели номинацията на републиканците за президентските избори тази година, сега е против забраната, заявявайки, че тя несправедливо би облагодетелствала Facebook.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ