Китай тества междуконтинентална балистична ракета в Тихия океан за първи път от десетилетия

Китай тества междуконтинентална балистична ракета в Тихия океан за първи път от десетилетия

Китай съобщи, че е изстрелял успешно междуконтинентална балистична ракета (ICBM), носеща макетна бойна глава, над Тихия океан, предаде Би Би Си.

ICMB беше изстрелян в 08:44 местно време в сряда и „попадна в очакваните морски зони“, каза министерството на отбраната на Пекин, като добави, че тестовото изстрелване е „рутинно“ и част от неговото „годишно обучение“.

Типът на ракетата и траекторията ѝ остават неясни, но китайските държавни медии посочиха, че Пекин е „информирал предварително заинтересованите страни“.

Анализатори отбелязаха, че описанието на теста от Пекин като „рутинен“ е изненадващо, тъй като последният подобен тест се е случил през 1980 г.

Тестовете на ядрено оръжие на Китай обикновено се провеждат на територията на страната и преди това Пекин направи изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети на запад в пустинята Такламакан в района на Синдзян.

Така че се смята, че това е първият път от 1980 г. насам, когато Пекин изстрелва междуконтинентална балистична ракета в международни води.

Министерството на отбраната на Япония съобщи, че няма щети по неговите кораби към ранния следобед в сряда.

„Ние ще продължим да събираме и анализираме информация за движенията на китайските военни и ще вземем всички възможни предпазни мерки в нашата бдителност и наблюдение“, каза министерството, според японската телевизия NHK.

Когато Китай за последно направи такъв тест - през май 1980 г., междуконтиненталната балистична ракета прелетя 9070 км и се приземи в Тихия океан. Този тест включваше 18 китайски военноморски кораба и все още се смята за една от най-големите военноморски мисии на Китай.

Джон Ридж, базиран в САЩ анализатор на отбраната, каза, че Китай може да е провел теста като форма на „сигнал към Съединените щати“.

Отношенията между Пекин и Тайпе са друг източник на напрежение.

Министерството на отбраната на Тайван заяви по-рано в сряда, че Китай напоследък е провеждал „интензивни“ ракетни стрелби и други учения. В същото изявление министерството каза, че е открило 23 китайски военни самолета, опериращи около Тайван на „мисии на дълги разстояния“.

През юли тази година Китай спря преговорите си с Вашингтон за контрол на ядрените оръжия в отговор на продължаващите продажби на оръжие на Тайван от страна на САЩ.

Миналата година Китай смени двама лидери на звеното за ракетни сили на Народната освободителна армия заради обвинения в корупция.

В доклад, публикуван миналата година, Пентагонът изчисли, че Китай има повече от 500 действащи ядрени бойни глави в своя арсенал, от които приблизително 350 могат да бъдат носени от междуконтинентални балистични ракети.

Докладът също така прогнозира, че Китай ще достигне над 1000 бойни глави до 2030 г. Все пак това е малка част от повече от 5000 бойни глави, които САЩ и Русия твърдят, че притежават.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ