На среща с Путин Си Дзинпин обяви необходимост от нова структура за сигурност в света

 На среща с Путин Си Дзинпин обяви необходимост от нова структура за сигурност в света

Китайският президент Си Дзинпин смята, че за разрешаването на украинската криза е необходимо да се формира нова ефективна структура за гарантиране на световнаа сигурност.

„Фундаменталното решение на кризата в Украйна е насърчаването на създаването на балансирана, ефективна и устойчива нова архитектура за сигурност“, казва Си Дзинпин в петък на неформална среща с руския президент Владимир Путин, който е на двудневна визита в страната. Разговорът е финалната част от програмата за посещение на руския лидер в Китай.

Думите на Си са цитирани в официално съобщение на китайското Външно министерство. След като информира Путин за позицията на Китай по украинския въпрос, Си „подчертава, че решението на всеки сериозен проблем трябва да бъде насочено не само към премахване на симптомите, но и към премахване на първопричината; необходимо е да се съсредоточим както в настоящето, така и в дългосрочна перспектива.", пише в съобщението.

Той повтори, че Китай подкрепя свикването на международна мирна конференция, призната от Русия и Украйна, с равно участие на всички страни и справедливо обсъждане на всички възможности за насърчаване на ранно политическо уреждане на украинския въпрос.

Според китайското външно министерство Путин е „представил съответните възгледи и позиция на руската страна и е изразил благодарност на Китай за поддържането на обективна, справедлива и балансирана позиция по украинския въпрос“.

Той също така „призова Китай да продължи да играе важна и конструктивна роля в политическото уреждане на украинския въпрос“, съобщава китайското външно министерство.

Двоен отпор на двойното сдържане?

Официално Москва и Пекин заявиха общо намерение да се противопоставят съвместно на курса на САЩ за т.нар. двойно сдържане на Русия и Китай. Плановете бяха обявени в изявление, публикувано след руско-китайската среща на върха вчера. Плановете на Вашингтон за разполагане на наземно базирани ракети със среден и по-малък обсег на действие в Азиатско-тихоокеанския и европейския регион бяха откроени сред стъпките на САЩ, които според руските и китайските власти представляват "пряка заплаха" за сигурността на двете държави. Русия и Китай и преди са осъждали тези действия, но за първи път обявяват намерението си да им противодействат съвместно, пише Комерсант.

В хода на двудневната държавна визита на Путин в Китай беше приета обширна съвместна декларация "за задълбочаване на отношенията на всеобхватно партньорство и стратегическо сътрудничество". Документът съдържа отделна глава, посветена на това как Москва и Пекин оценяват текущото състояние на ситуацията в областта на международната сигурност. Според текста то "се характеризира с нарастващи конфликти на регионално и глобално равнище, обща нестабилност, както и със засилване на стратегическите рискове в резултат на изострянето на междудържавните противоречия, включително между ядрените сили".

Русия и Китай потвърждават отново ангажимента си към Съвместното изявление на лидерите на петте държави, притежаващи ядрено оръжие (освен Русия и Китай, това са Съединените щати, Франция и Обединеното кралство), относно предотвратяването на ядрена война и избягването на надпревара във въоръжаването от 3 януари 2022 г., и преди всичко към позицията, че в една ядрена война не може да има победители и че тя никога не трябва да бъде разпалвана. "Страните повтарят своя призив към всички държави, които са страни по този документ, да следват неговите разпоредби, се казва в подписаното в четвъртък изявление.

Двете държави се застъпват за това страните, притежаващи ядрено оръжие, да пазят глобалната стратегическа стабилност, да спазват принципа на равнопоставеност и неделимост на сигурността и да не накърняват жизнените интереси на другата страна, по-специално чрез разширяване на военните съюзи и коалиции и създаване на военни плацдарми в близост до границите на други страни, притежаващи ядрено оръжие, особено чрез разполагане на предна линия на ядрени оръжия и средства за тяхната доставка, както и на друга военностратегическа инфраструктура".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ